Мусульмани Росії ударили багатоженством по “традиційних цінностях” Путіна та Гундяєва

Головна Сторінка » Мусульмани Росії ударили багатоженством по “традиційних цінностях” Путіна та Гундяєва

Дозвіл укладати до чотирьох шлюбів такий богословський висновок (фетву) видала російська рада улемів духовного управління мусульман (ДУМ). Рішення, що проголошене 19 грудня, стосується чоловіків-мусульман, що мешкають на території Росії.

Йшлося про релігійні шлюби, котрі, як пояснювали богослови, не призводять до юридичних наслідків. Однак поява фетви так збурила загал, що генпрокуратура РФ у зверненні до голови ДУМ наголосила: фетва суперечить сімейному кодексу Росії, де визнається тільки той шлюб, котрий укладений в органах запису актів громадянського стану. Будь-які обмеження цього права, у тому числі релігійні, заборонені. Неприпустимим є вступ у шлюб, якщо одна зі сторін уже є у шлюбі.

Вже 24 грудня скандальну постанову відкликали через шквал критики у соцмережах. Можливо, так швидко цього б не сталося, якби не звернення правозахисного центру “Царьград” російського олігарха Костянтина Малофєєва.

Хотіли як краще

За словами голови ДУМ Равіля Ганутдіна, йшлося про релігійний шлюб, котрий є внутрішньою справою релігійної мусульманської громади. Тому фетва не є вторгненням у світське життя Росії. З точки зору релігійної громади мусульман за її виконання суттєво зменшиться кількість безбатченків, бо релігійний шлюб зобов’язує батьків опікуватися дітьми, а не змушувати просити допомоги у держави.

Скандальна фетва встановлювала жорсткі критерії того, коли і як можна брати другу, третю і четверту дружину, за якими правилами вони співіснують і що кому належить. Ганутдін висловив жаль, що полігамію перетворюють на джерело насолод, адже йдеться про повноцінну сім’ю.

“Буквально кожного дня до наших імамів звертаються покинуті другі-треті дружини, яких просто використали. І – перші дружини, які відчувають себе ошуканими”, – пояснив він.

Це не все

Цікаво, що реакція після відкликання фетви посилилася. Член Ради з прав людини при президенті РФ Кирило Кабанов здивувався радості тих, хто привітав “перемогу над фетвою”. За його версією, провокатори з ДУМ провели “відносно успішну антиросійську інформакцію і продемонстрували радикально налаштованим послідовникам і прибічникам (братам-ісламістам) як всередині нашої країни, так і за кордоном, що влада Росії їх утискає”.

Судячи з реакції мусульманського осередку, там теж не задоволені фіналом історії з їхньою постановою. Перший заступник голови ДУМ Дамір Мухетдінов зазначає, що мусульмани і нині або укладають ніках (релігійний шлюб у шаріаті, без прав і зобов’язань), або не укладають нічого, а заводять коханок. Жодних обов’язків, жодних прав.

“Норму Корану скасувати ж не вийде, нікому і в голову не приходить, – наполягає він. – Ми хотіли прибрати хіть і безвідповідальність”.

Кирило Кабанов розвиває власну версію: “Завданням радикалів є створити уявлення, що Росія – ворог ісламу, а це неправда”.

Змова проти і змова за

Можливо, не ворог, але і не друг. За версією неназваного джерела, скандал спалахнув після того, як Путін під час “прямої лінії” 19 грудня публічно похвалив Казань і Грозний. Відповідно, владні еліти Татарстану і Чечні. Влітку кремлівський диктатор відвідував Чечню і бував у мечеті, виявивши повагу до мусульман. Як і тоді, похвала елітам відповідних суб’єктів федерації викликала роздратування серед певних “башт Кремля”. Особливо тому, що російська делегація якраз нині вкотре безуспішно намагалася укласти угоду з Іраном про поглиблену стратегічну співпрацю.

А на поверхню у Росїі спливають нові аспекти співіснування з мусульманськими громадами. Російські пропагандистські пабліки звертають увагу на те, що разом із фетвою про багатоженство ДУМ видало й іншу – про “Поняття “дар аль-іслам” і “дар аль-харб” у контексті сучасності”. Тексту документа досі немає, але є анонс. Згідно з ним, поява фетви викликана тим, що радикальні групи й послідовники екстремістів нерідко відносять Росію до “дар аль-харб” (“територія війни)”. Це, у свою чергу, є підставою для виправдання зазіхань на життя та майно громадян.

Марш ображених коханок

Також користувачі нарікають на існування шаріатських судів, котрі у певних регіонах мають чи не більший вплив, ніж суди офіційні. Але найбільше коментарів – про коханок і покинутих дружин. Адже у російському законодавстві не прописано покарання за багатоженство. Тому, суто юридично, фетва ДУМ про це не підпадає під заборону. Зрозуміло, можна сперечатися, але на це потрібен час. Судячи з болісної реакції російської влади, якраз часу на це у неї немає. Так, голова Ради з прав людини Валерій Фадєєв назвав фетву “стежкою до екстремізму”. А мусульмани країни-агресорки опинилися у неоднозначній ситуації: з одного боку, є факт прямого тиску на них, з іншого, відтепер, якщо чергова покинута жінка звернеться за допомогою до улема, той нічого вдіяти не зможе і пояснить це тиском генпрокуратури РФ і світської влади Росії. Про цінність фетви для мусульман свідчить факт, що її появу намагалися виправдати турботою про мусульман-учасників так званої “СВО”.

Реакція навколокремлівських кіл така різка, що може приховувати страх. Наприклад, релігійного протистояння, хоча насправді проблема набагато глибша.

Друзі можуть відвернутися

По-перше, у країні-агресорці наростають соціальні негаразди, покинуті коханки чи зраджені дружини – лише верхівка айсберга. Путін акцентує на цінностях сім’ї, хоча нині Росія – третя у світі за кількістю розлучень. При тому, що офіційна статистика не відображає всієї реальної картини, факт красномовний.

По-друге, кремлівський диктатор зробив ставку на православ’я у його найбільш заскорузлому форматі і при цьому третій рік поспіль просуває на міжнародних майданчиках багатополярний мир. Зовні він прагне поглибити відносини зі впливовими державами ісламського світу, а також з комуністичними Китаєм і КНДР. Але достатньо кількох гучних скандалів, щоб лідери цих держав мали вагомі приводи для демаршів від Росії. Тому прокремлівські сили намагаються представити ДУМ як екстремістів, що не дуже виходить, або як недалекоглядних науковців.

По-третє, дискусія в РФ про прийнятність мусульманських звичаїв може спровокувати сутички в армії. Внутрішній розкол і так погано мотивованих російських найманців загрожує Путіну вже фізично. Адже глава Чечні та фаворит Путіна Рамзан Кадиров коментував фетву із посиланням на Коран, мовляв, там дозволяється багатоженство, “якщо можеш їх забезпечити”. Наступного дня після його коментаря Генпрокуратура РФ атакувала фетву.

За іншими даними, чинний господар Кремля особисто дав “добро” на фетву про багатоженство. Як і нині пояснюють улеми, вони хотіли підняти статус жінки та зміцнити сім’ї, узаконити шлюби. Що ж до Путіна, він, як переконаний атеїст, відчув послаблення впливу православ’я (особливо у версії патріарха Кирила) і відзначив зростання кількості мусульман на території РФ, у тому числі, за рахунок міграційних потоків. Тому і спробував використати фетву для задобрювання останніх. Натомість кола, що наближені до спецслужб, здійснили блискавичну контратаку.

Це ще не розкол у його оточенні, але це такі протиріччя, котрих не приховаєш.