Представника міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбіна запитали, чому лідер КНР Сі Цзіньпін не бажає спілкуватися із президентом Володимиром Зеленським, проте активно спілкується з диктатором РФ Володимиром Путіним.
Веньбін ухилився від прямої відповіді журналістів, пише Sky News.
Журналіст зазначив, що “тепла та доброзичлива” зустріч Сі та Путін у Москві “змушує декого сумніватися в тому, що Пекін справді нейтральний у питанні України”. Особливо з урахуванням, що Сі досі не знайшов часу поговорити із її президентом.
Дипломат, як раніше, не відповів на запитання, чому так відбувається.
“Наша позиція щодо українського питання послідовна і зрозуміла. Китай підтримує зв’язок з усіма сторонами”, відповів Веньбін.
Він неодноразово за брифінг повторював, що все, що потрібно знати про позицію Китаю щодо війни, викладено у його “мирному плані”. На думку Веньбіна, ці 12 пунктів плану “всебічно і систематично розкриває позицію” Пекіна.
Дипломата також запитали, чи готовий Китай працювати зі Сполученими Штатами Америки для просування мирних переговорів між Росією та Україною.
Він відповів, що Пекін “готовий працювати з міжнародною спільнотою” і порадив запитати США, “чи готові вони до мирних переговорів”.
Дипломат та його колеги з МЗС, як і інші чиновники Китаю, ігнорують у висловлюваннях про переговори суб’єктність України. Суть їхніх повідомлень у тому, що “Вашингтону треба домовлятися з Москвою”. Про врахування думки Києва у висловлюваннях влади КНР не йдеться.
Веньбіна попросили оцінити заяву держсекретаря США Ентоні Блінкена, що Китай, замість засудити Росію, “надає Росії дипломатичне прикриття”.
Він відповів, що Китай “не несе відповідальності за створення української кризи, не є стороною кризи та не надавав зброї жодній зі сторін конфлікту”. У традиційно додав, заявив, що у всьому “винні США”.
Уранці 20 березня Сі Цзіньпін прибув у Росію з триденним візитом. Голова КНР став першим світовим лідером, який зустрівся з Володимиром Путіним після видачі ордера на його арешт.
20 березня він провів переговори з Путіним у форматі “тет-а-тет”, наступного дня з розширеними делегаціями.
За підсумками зустрічі з Путіним запланована телефонна розмова китайського лідера із Володимиром Зеленським.