На могилах не лишайте їжу та алкоголь: що варто знати про Фомину неділю

Головна Сторінка » На могилах не лишайте їжу та алкоголь: що варто знати про Фомину неділю

12 травня – Фомина неділя, Антипасха. Це неділя, що настає за великодньою. “Антипасха” означає не “проти Великодня”, а “замість, натомість”.

Свято Антипасхи – це продовження Великодня, повторення великодньої урочистості в найближчий недільний день. Антипасха є своєрідним відданням Христового Воскресіння, хоча за церковними канонами Великдень відзначають 40 днів – до Вознесіння Христового. Увесь цей час віряни вітають одне одного: “Христос Воскрес!”, і відповідають – “Воістину Воскрес!”

Також цього дня церква згадує, як апостол Фома доторкнувся до ран Ісуса – Фома не міг повірити, що Христос воскрес і хотів сам переконатися в цьому. Тому в церковному календарі Антипасха значиться ще й як Фомина неділя, а ця історія дала початок відомому виразу – “Фома невіруючий”.

Прикмети

ніч на 12 травня зоряна – до багатого врожаю;

ясна погода на сході – літо буде сухе і спекотне;

мурахи шукають сухе місце – чекай дощу;

багато оводів – буде гарний врожай огірків.

Помічали також, що якщо літає багато травневих жуків, то в серпні буде сильна посуха.

Що можна робити

Цього дня добре піти на службу до церкви. Часто після служби віряни йдуть на цвинтар, щоб пом’янути померлих, помолитися за їхній упокій, тому цей день також називають Проводи. Із собою беруть паски та крашанки, солодощі й роздають їх там як милостиню. Це насправді не церковна традиція, але вона закріпилася в багатьох регіонах України. Згідно з церковними канонами день поминання померлих – це Радониця, яка цього року буде у вівторок, 14 травня.

Антипасха – це також перший день після Великого посту, коли може звершуватися таїнство вінчання, тож від цього дня за старих часів розпочинався сезон весіль і сватань, а саме свято має назву Червона гірка. Навіть склалося прислів’я: “Хто на Красну гірку одружиться, той довіку не розлучиться”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День матері-2024: добірка найзворушливіших листівок з привітаннями

Також у народі цього дня заведено накривати святковий стіл, а на обід запрошують родичів, це вважається доброю прикметою.

Що не можна робити

На Антипасху не можна лаятися і скандалити. Традиційно цього дня відкладають важку роботу, і, за можливості, не займаються рукоділлям і прибиранням.

Не можна у Фомину неділю відмовляти в допомозі тим, хто її потребує – будь-яка добра справа буде винагороджена згори, а відмова може накликати низку невдач.

На цвинтарі не слід залишати на могилах їжу, і, тим паче, алкоголь – усе, що принесли, потрібно роздати іншим.

Також священники закликають не нести на цвинтар штучні квіти – візьміть живі.

Народні прикмети не радять у Фомину неділю надовго залишатися на самоті – удача відвернеться.

Один з найтепліших свят, якого чекають українці – День матері. В Україні його відзначають у другу неділю травня. Саме 12 травня, як і в багатьох країнах світу, не забудьте привітати своїх матерів з цим світлим святом.

У далекому 1908 з пропозицією затвердження цього свята виступила американка Ганна Джервіс. Дівчина рано втратила маму, і дуже переживала, що не приділяла їй достатньої уваги, тому вирішила виступити з пропозицією про створення такого свята.

Цього дня заведено від щирого серця вітати мам. Дарують квіти, подарунки, надсилають листівки і вірші та всіляко висловлюють повагу і любов до матері – за їхнє добро, світло, нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість.