Від сьогодні, 3 жовтня, Національний банк запровадив режим керованої гнучкості обмінного курсу.
Новий курсовий режим посилить стійкість української економіки і валютного ринку, повідомив НБУ.
Що це означає для економіки
Керована гнучкість курсу відрізняється від режиму “плаваючого” курсоутворення, який діяв в Україні до 24 лютого минулого року.
За поточного режиму НБУ продовжить ретельно контролювати ситуацію на валютному ринку та залишатиметься ключовим гравцем на ньому.
НБУ, зокрема, компенсуватиме структурний дефіцит валюти. Завдяки цьому курс зможе змінюватися в обидва боки: зростати та знижуватися.
Крім того, НБУ суттєво обмежуватиме курсові зміни, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення.
Механізм курсоутворення
Офіційний курс визначатиметься операціями на міжбанківському валютному ринку за активної участі НБУ.
Водночас курс на тих сегментах ринку, де мають змогу купувати і продавати валюту громадяни, встановлюватиметься за тими ж правилами, що і останні півтора року. Йдеться як про готівковий ринок, так і про карткові курси банків.
“Вже майже півтора року курс на готівковому ринку та карткові курси банків не є фіксованими. За цей час вони як зростали, так і знижувалися”, – сказали в Нацбанку.
НБУ продовжить докладати зусиль для мінімізації різниці між готівковим та офіційним курсами, заявили.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні має зрости мінімальна зарплата: відома сума
Яка мета
Новий курсовий режим посилить стійкість української економіки та валютного ринку.
Сприятиме їх кращій адаптації до зміни внутрішніх і зовнішніх умов та зменшуватиме ризики накопичення валютних дисбалансів, які може генерувати тривале утримання фіксованого курсу.
Нацбанк назвав пріоритетним завданням збереження курсової стійкості.
“НБУ не відпустив курс. Ми не повернулися до режиму плаваючого курсоутворення, який існував до повномасштабного вторгнення. Ми наразі цей варіант навіть не розглядали з огляду на структурний дефіцит валюти на ринку”, – сказав вчора на брифінгу голова НБУ Андрій Пишний.
“Правила того сегменту, де купує та продає валюту населення, не змінюються”, – сказав Пишний.
“Наразі режим, який змінює НБУ, в першу чергу вплине на встановлення офіційного курсу і буде визначатися за результатами торгових сесій на міжбанківському ринку. НБУ не відпускає курс у вільне плавання. НБУ буде присутній, буде присутній потужно, щоб згладжувати надмірні коливання”, – заявив голова Нацбанку.
Вчора НБУ встановив офіційний курс долара на рівні 36,56 грн. Він не змінювався з 21 липня минулого року. Євро за вихідні виріс на 19 коп. і коштував 38,74 грн.
Міжнародні резерви України у липні зросли на 6,9% – до $41,72 млрд. Це новий історичний рекорд, повідомив Нацбанк.