Найбільш безпечне місто України, напруга в команді Зеленського: що пишуть світові ЗМІ

Головна Сторінка » Найбільш безпечне місто України, напруга в команді Зеленського: що пишуть світові ЗМІ

Із наближенням другого року війни зростає песимізм щодо того, що війна зайшла в глухий кут і увага та допомога західних партнерів спадає. Завдяки західним ППО Київ став одним із найбільш безпечних міст України. Проте інші міста країни залишаються в зоні ризику ударів російських ракет та дронів. Ось дещо з того, що писали у світових ЗМІ.

“Український оптимізм згасає з початком чергової воєнної зими”, The Guardian, Велика Британія

Тонке і безпомилкове відчуття похмурості в Києві. Не лише через темні дні та холод. Низка факторів створила найбільш негативний настрій щодо перспектив швидкої і рішучої перемоги України.

“Наприкінці минулого року і на початку цього була така ейфорія. Зараз бачимо іншу крайність, падіння настроїв, і припускаю, що протягом певного часу будемо спостерігати деякі злети та падіння”, каже Бартош Ціхоцькі, який минулого місяця завершив чотирирічну роботу на посаді посла Польщі в Києві.

Ходять чутки про напругу в команді Володимира Зеленського та про розбіжності між президентом і його головнокомандуючим. А довгоочікуваний літній контрнаступ зірвали непробивні російські мінні поля та укріплення.

Виснаження за два роки бойових дій, безперервні втрати людей на фронті та розчарування повільними темпами, з якими західні партнери продовжують надавати зброю, поєдналися так, що вперше з ранніх етапів війни деякі голоси тихо говорять про можливість, погоджуючись, що вони були б ризикованими і могли б принести користь Росії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще кілька років війни: про що говорять у Пентагоні

На Близькому Сході розгортається жах, який відвернув увагу від України та сповільнив потоки боєприпасів. Зростає “втома від України” в західних столицях і загрозлива перспектива другого терміну Дональда Трампа в США, що може послабити підтримку Америки.

Є також кілька яскравих плям. На полі бою новини про те, що українські війська закріпилися на позиціях на східному березі Дніпра на півдні Херсонської області, що відкриває шлях для наступу на Крим, а також успіх України у вогні проти Чорноморського флоту. Дипломатія – оголошення ЄС про те, що він планує розпочати переговори про членство з Україною, принесло вкрай необхідне підбадьорення.

Доки Путін в Кремлі, довгострокового миру навряд чи досягнуть, і будь-яку паузу у бойових діях Росія використає для переозброєння

Більшість людей визнають, що доки Володимир Путін в Кремлі, довгострокового миру навряд чи досягнуть, і будь-яку паузу у бойових діях Росія використає для переозброєння. Опитування показують, що більшість українців виступають проти переговорів з Росією, особливо якщо вони передбачають визнання втрачених територій.

Водночас виснаження тих, хто був на фронті з початку війни, труднощі з мобілізацією новобранців і провал контрнаступу цього літа призвели до деяких обережних голосів, які припускають потребу змін у підходах.

Михайло Подоляк, радник президента України, визнав, що це важкий етап війни, але сказав, що цей етап “вимагає найсильнішої і найважчої концентрації”, щоб продовжувати.

“Реальних переговорів немає. Була б оперативна пауза. Росія використала б це, щоб покращити свою армію, провести нову мобілізацію, а потім відновити війну зі ще більш трагічними наслідками для України”, – сказав він.

Напади ХАМАС на Ізраїль й на Газу у відповідь виявилися складними для України з трьох сторін. По-перше, війна на Близькому Сході призвела до того, що вперше з лютого 2022 року Україна не була головною темою для більшості західних лідерів протягом тривалого періоду часу.

По-друге, за словами Зеленського, це означало зменшення поставок боєприпасів в Україну, що загострило і без того критичну проблему для українських військ.

Нарешті, є наслідки рішення Зеленського підтримати тверду проізраїльську позицію Америки щодо конфлікту в Газі. Він назвав ХАМАС і Росію “одним злом”. Це підірвало прагнення України розширити альянси на Близькому Сході та в інших місцях за межами Заходу, що було ключовою частиною повноважень недавно призначеного міністра оборони Рустема Умерова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Залужний б’є на сполох: як змінюється підтримка України

Подоляк визнав, що у відносинах з багатьма незахідними державами було “охолодження”.

“Це ускладнило створення ширшої коаліції підтримки України в боротьбі з Росією”, – сказав він.

Потенційне повернення Трампа, який часто заявляє, що зможе швидко домовитися про припинення війни, є тривожною перспективою для багатьох у Києві

Оскільки до президентських виборів у США залишився лише рік, потенційне повернення Трампа, який часто заявляє, що зможе швидко домовитися про припинення війни, є тривожною перспективою для багатьох у Києві.

Публічно офіційні особи кажуть, що вони впевнені, що підтримка з боку Білого дому продовжиться, хто б не був головним, але в приватному порядку існує занепокоєння, що може означати президентство Трампа.

“Це питання піднімали на кожній зустрічі”, – сказав Майкл Макфол, колишній посол США в Росії, який працює з адміністрацією Зеленського щодо санкцій і зустрічався з президентом та іншими ключовими посадовцями в Києві у вересні.

Навіть без Трампа на посаді президента республіканці можуть зірвати політику Байдена щодо України

Навіть без Трампа на посаді президента республіканці можуть зірвати політику адміністрації Байдена щодо України. З вересня Конгрес не може прийняти новий законопроєкт про допомогу Україні, проти виступає частина республіканців, що означає скорочення військових поставок до Києва. Минулого тижня глава Офісу президента України Андрій Єрмак відвідав Вашингтон, щоб зустрітися з демократами та республіканцями в надії підкреслити важливість продовження поставок зброї.

“Західна ППО перетворює Київ на рідкісне безпечне місце в охопленій війною Україні”, Politico, США

Інна Козіч, спеціаліст із зв’язку з Києва, досі плаче, коли згадує перші тижні минулорічної російської облоги української столиці.

“В один момент ми з дітьми три тижні спали в коридорі. Я лягала спати, не впевнена, чи всі ми прокинемося”, згадує Козіч.

Але ППО, яка зараз захищає столицю, змушує її почуватися в Києві безпечніше, ніж будь-де в Україні – настільки, що вона боїться виїздити за межі міста.

Коли 24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне російське вторгнення, президент Зеленський у відчаї закликав Захід закрити небо України для російської авіації та ракет. Цього не сталося, але союзники України постійно надсилають одні зі своїх найкращих систем ППО, щоб допомогти захистити міста країни, і особливо Київ.

Коли розпочалася війна, Київ покладався на радянські ПРО середньої дальності С-300 і “Бук М1” – проблема, оскільки ракети на заміну переважно виготовляє Росія.

Цей захист тепер посилено системами малої дальності Gepard з Німеччини та Avenger Short-Range Air Defense зі США для збивання дронів і крилатих ракет. На середній дальності Україна використовує MIM-23 Hawk американської компанії Raytheon. NASAMS, розроблені Raytheon і норвезькою Kongsberg. Німецький IRIS-T SLM. Захист великої дальньої забезпечують американські Patriot PAC-3 і Eurosam SAMP/T, поставлені Францією та Італією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Московський мехінізм” та об’єднання республіканців з демократами: Карпентер про те, чого чекати Україні

Українські війська протиповітряної оборони показали, що здатні інтегрувати сучасні системи з радянськими, заявив Сергій Попко, голова Київської військової адміністрації.

“Ми продовжуємо чекати підтримки від союзників і партнерів. Нам потрібна більша ППО. Різна. І не тільки для столиці, а для кожного українського міста. Кожен зенітно-ракетний комплекс на вагу золота”, – сказав Попко.

Після того, як Росія вперше випробувала Patriot, безуспішно атакуючи столицю більше 20 днів у травні, кияни вперше відчули себе у відносній безпеці.

Міста України стали рятівними човнами для людей, які тікали від нападів Росії. За оцінками ООН у вересні, Київ і околиці зараз приймають майже 600 тис. переміщених осіб з інших частин України. В інших великих містах також помітні потоки внутрішніх біженців, близько півмільйона зараз переховуються в Дніпропетровській та Харківській областях.

Коли приїхали Patriot, люди з Дніпра, Запоріжжя почали активно переїжджати і шукати житло в Києві

“Перша активна фаза внутрішньої міграції почалася одразу після звільнення Київщини. У цей час приїжджали люди з міст, де велися активні бойові дії. Потім, коли приїхали Patriot, люди з Дніпра, Запоріжжя почали активно переїжджати і шукати житло в Києві, пояснюючи це тим, що Київ захищений і сюди летить менше ракет, ніж по їхніх містах. Українці з-за кордону теж почали повертатися після цього травня, коли росіяни майже щодня обстрілювали нас, доводячи ефективність ППО. Сьогодні люди вважають, що в Києві спокійніше”, розповів місцевий ріелтор Олександр Житюк.

Це призвело до стрибка місцевих цін на нерухомість після колапсу в перші місяці війни.

До повномасштабного вторгнення в Києві проживало 3,9 млн осіб. Проте навесні 2022 року 1,9 млн втекли, сказав Денис Суділковський, бізнес-директор ЛУН, онлайн-платформи з продажу нерухомості. Більшість зараз повернулися.

За даними ЛУН, до осені 2022 року ціни на оренду майже повернулися до рівня перед вторгненням.

“Повернення людей сповільнилося, коли росіяни почали обстрілювати енергетичну інфраструктуру. Проте зима 2022-2023 років показала, що Київ здатний захистити своє небо сучасними західними ППО, і вже з весни 2023 року ми почали спостерігати подальше зростання попиту на довгострокову оренду житла в Києві”, сказав Судилковський.

У той час як люди в Києві почуваються в безпеці, жителі східних і південних регіонів України все ще потерпають від щоденних атак. Росіяни б’ють по Одесі та її стратегічному порту, а також по Херсонській, Донецькій та Запорізькій областях.

Українська влада закликає союзників забезпечити більше засобів ППО для прикриття інших міст.

“Чим більш захищеним буде українське небо, українські міста, села, тим більше у наших людей буде можливостей для економічної діяльності, для виробництва, зокрема оборонної промисловості”, сказав Зеленський.

Президент України додав, що Київ хоче спільно виробляти зброю з партнерами та очікує, що його союзники надішлють більше систем ППО до кінця року, щоб відбити очікувані зимові атаки Росії на енергетичну інфраструктуру.

“Росіяни підступні. Залякування мирного населення ракетним терором – одна з їхніх стратегій. Вони ніколи не відмовляться від обстрілу цивільного населення та інфраструктури. Тому ми повинні бути впевнені, що нам є чим захистити наших людей”, сказав Козіч.

У минулому огляді преси Gazeta.ua писала, що Україна закріпилася на лівому березі Дніпра в Херсонській області, і створює там плацдарм. Війна в Ізраїлі зменшила увагу до України та постачання зброї. Західні Балкани показують приклад, як країни можуть потратити десятиліття на шляху до ЄС і навіть відкочуватися на шляху реформ. Тим не менше, Україна поставила все на кін на шляху до того, щоб стати розвинутою західною демократією.