9 лютого в будинку Aula der Wissenschaften у Відні відкрилась виставка “Голос моєї душі” українського художника Івана Марчука. Експозиція містить близько 300 художніх робіт різних періодів творчості від хрестоматійних ранніх картин-притч 1960-х-1980-х років – до акварельних композицій, створених за останні півтора року та виставлених на широкий загал вперше.
Це наймасштабніша виставка в творчій біографії Івана Марчука і одна з найбільших в історії європейського мистецтва серед визнаних митців широкого творчого діапазону.
“Переконаний, якщо ви підете на цю виставку, то опинитеся у царстві див”, – анонсує Іван Марчук.
На відкритті виставки були присутні представники посольств, зокрема Василь Химинець, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Австрія, співзасновники української школи в Відні, представники греко-католицької церкви Св. Варвари. Також на виставку їдуть гості з інших країн: Болгарії, Словенії, Польщі, Монако, Великої Британії, Німеччини, Словенії тощо.
Пропонуємо переглянути фотографії з найбільшої виставки відомого українського митця.
В рамках виставки заплановано відзначити переможців конкурсу дитячого малюнка за творами Марчука. Конкурс був проведений серед учнів Української суботньої школи в Відні, де зараз через війну навчається близько 1 000 дітей. Роботи переможців конкурсу отримають свій стенд на виставці, а самі переможці – подарунки від художника та партнерів.
“Я можу пишатися цією виставкою. Такої у мене ще не було. По-перше, по кількості картин. За якість не говорю, бо у мене всі якісні. Мав 120 виставок, але такого залу я не знав ще. Тому я втішаюся, що сколихнув трохи людство. Картини тут представлені різні. Тут приблизно 10 різних Марчуків. Кожен цикл має свою технологію. Тут представлені роботи з 1960-х років”, – розповів про виставку Іван Марчук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тканину віком 6 тис. років уперше в Україні представили в музеї на Черкащині
На відкритті виставки узяв слово і посол України в Австрії Василь Химинець.
“Ідеться про найбільшу виставку геніального українця Івана Марчука. Він провів 120 виставок за кордоном, а ця найбільша. З іншого боку, якщо ми звернемо увагу на назву виставки “Голос моєї душі”, то оглядаючи картини ми бачимо душу нашої держави. Душу таку, яка є. Тобто – це багатогранність, яка притаманна і самому художнику. Значення цієї виставки важливе не тільки для українців, але й іноземної публіки. Адже маестро проживає тут кілька місяців. Це його друга виставка. І з кожною ми бачимо, як все більше австрійців, іноземних туристів, приходять і милуються цими творами”, – заявив дипломат.
Виставка проводиться за підтримки групи місцевих волонтерів, спонсорів і колекціонерів картин Івана Марчука.
Виставка працює з 9 до 18 лютого 2024 року з 10:00 до 19:00.
Вхід вільний.
Адреса: Aula der Wissenschaften, Wollzeile 27 А, 1010, Відень.
Більше: на сайті www.ivan-marchuk.com або facebook : Ivan Marchuk artist.
Іван Марчук – один з найвідоміших представників сучасного українського мистецтва. Впродовж більш, як за 70-річну творчу діяльність митець створив близько 5 000 творів та провів понад 200 персональних виставок на п’яти континентах світу. Він відомий своєю унікальною технікою живопису, відомою як “пльонтанізм”.
Легендарний художник народився 12 травня 1936 року в селі Москалівка, що на Тернопіллі (на той час територія Польщі). З дитинства відчув потяг до малювання. Після закінчення семирічки вступив до Львівського училища декоративно-прикладного мистецтва, а далі Львівського інституту декоративно-прикладного мистецтва.
Із студентських років він шукав власний спосіб самовираження у мистецтві. Бажання вільно творити наштовхнулося на потужню протидію з боку існуючої системи, котра нав’язувала єдиний метод у мистецтві соціалістичний реалізм. Через переслідування з боку органів КДБ йому довелося покинути країну. Понад десятиліття перебував в еміграції (Австралія, Канада, США). Після терористичного акту у вересні 2001 року, який відбувся на його очах у Нью-Йорку, Марчук повернувся в Україну, котра на той час уже була проголошена незалежною державою.
Через повномасштабну війну, розв’язану агресором проти України, художник знову був змушений покинути Батьківщину. Наразі Іван Марчук перебуває у Відні.
Творчість Марчука поділяється на п’ятнадцять циклів: “Голос моєї душі”, “Пейзаж”, “Цвітіння”, “Шевченкіана”, “Кольорові прелюдії”, “Портрет”, “Натюрморт”, “Нові експресії”, “Біла планета І”, “Біла планета ІІ”, “Виходять мрії з берегів”, “Погляд у безмежність”, “Біле і чорне. Діалог”, “Сліпий цикл”, “Віденські рапсодії”.