Найчастіше уражає курців: симптоми й причини ХОЗЛ

Головна Сторінка » Найчастіше уражає курців: симптоми й причини ХОЗЛ

Однією з найпоширеніших хронічних респіраторних недуг є хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).

Найчастіше виникає через тютюновий дим. Про симптоми й фактори ризику розповіли в Центрі громадського здоров’я.

Основні симптоми:

постійна задишка;

хронічний кашель;

відкашлювання мокротиння.

Найбільш уразливими до хвороби, за словами медиків, є хронічні курці. Смоли та продукти горіння негативно впливають на оболонку дихальних шляхів. Тому у курців ця хвороба прогресує удев’ятеро швидше, ніж у тих, хто не курить. Однак пасивне куріння також збільшує ризик розвитку ХОЗЛ.

До факторів ризику також належить:

наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях (наприклад, вугільний, зерновий, борошняний пил, зварювальні гази тощо);

забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);

астма, часті інфекції нижніх дихальних шляхів у дитинстві;

генетичні чинники.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали секрет здорової усмішки, яка не лишатиме байдужих

Спадкову схильність має один зі 100 людей. Зазвичай вона обумовлена дефіцитом альфа-1-антитрипсину речовини, яка захищає легені.

Повністю вилікуватися від ХОЗЛ неможливо. Але терапія дозволяє покращити якість життя та зупинити стрімкий розвиток хвороби.

Щоб попередити недугу:

1. Варто відмовитись від куріння та уникати пасивного куріння;

2. Зменшити контакт із забрудненим повітрям (як атмосферним, так і в приміщеннях);

3. Вчасно вакцинуватися від грипу, Covid-19 і пневмококової інфекції (особливо у віці після 65 років і за наявності важких супутніх патологій, наприклад, захворювань серця);

4. Дотримуватись здорового способу життя.

За твердженнями вчених, різниця між жінками і чоловіками не така вже і значна. Однак серед небагатьох відмінностей є пов’язана з палінням.

Шведські дослідники з університету Упсали довели: жінкам дійсно важче покинути палити. Причиною називають виробіток жіночого гормону естрогену, який здатна заблокувати навіть одна цигарка.

Професорка Еріка Комаско розповіла, що вченим вперше вдалося показати, що нікотин блокує механізм вироблення цього гормону в жіночому мозку.