3 жовтня за новим церковним календарем вшановують священномученика Діонісія Ареопагіта, єпископа Афінського.
Діонісій жив в Афінах, у I столітті. Він здобув гарну освіту і поїхав в Іліополь (Єгипет), щоб вивчати астрономію. Там, у момент розп’яття Христа він став свідком сонячного затемнення.
Коли Діонісій повернувся додому, його обрали до Верховного суду Афін, званого Ареопаг, і суддю прозвали Ареопагіт. Пізніше до суду запросили апостола Павла – він роз’яснив християнське вчення і Діонісій увірував у Христа, став послідовником Павла. Три роки суддя супроводжував апостола і після став єпископом Афінським.
Коли за часів імператора Нерона пішли гоніння на християн, то апостолів Павла і Петра стратили. Тоді Діонісій вирішив будь-що-будь продовжити їхню справу. Він, а також священнослужитель Рустик і Елевферій вирушили проповідувати в Італію, Іспанію, Німеччину, Галію (Францію). У Лютеції Галлійській (нині Париж), їх схопили і кинули до в’язниці, а після стратили.
Прикмети
Якщо цього дня сиро й туманно, а в повітрі – багато білої довгої павутини – до погожої осені, сніг піде не скоро;
суха погода стоїть – взимку буде мало снігу;
шишки низько на ялинці ростуть – морози вдарять рано, а якщо високо – то буде морозно тільки наприкінці зими;
клен і береза не скидають листя повністю – зима буде холодна.
У народному календарі 3 жовтня – свято Денис Позимній або Денисів день. За старих часів у цей день остерігалися недоброго ока і намагалися не порушувати певні заборони.
Що сьогодні не можна робити
приймати непроханих гостей – принесуть у дім біду;
говорити “ні” коханим людям – може статися сварка, а помиритися буде важко;
піднімати з підлоги загублені кимось гроші;
стригтися – волосся ростиме повільно.
Також цього дня не радять відчиняти вікна надовго – за повір’ями, через них може проникнути нечисть.
Що можна робити
Добре вранці піти до церкви, а якщо немає такої можливості – помолитися вдома. У святого Діонісія просять допомоги в сімейних справах, вихованні дітей, сил, щоб подолати життєві негаразди.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Різдво Христове за новим церковним календарем: що треба знати про найголовніше свято року
Цього дня за старих часів на підвіконнях розкладали цибулю і часник – ними відлякували нечисть. Редьку, часник і цибулю з сіллю теж потрібно з’їсти з цією ж метою – або тому, що вони допомагають протистояти сезонним застудам.
Вважається, що сни на Дениса Позимнього – віщі.
Іменини сьогодні відзначають Денис, Іван, Павло, Петро.
У церкві є дні, коли поминають покійних. Їх називають батьківськими суботами. У храмах проводять особливі служби, а віруючі відвідують кладовища.
30 вересня буде Покровська субота. Наступна – Дмитрівська батьківська субота вшановуватиметься 21 жовтня. Кузьмина субота 28 жовтня. Михайлівська субота 4 листопада. Остання у цьому році батьківська субота станеться перед Різдвяним постом 11 листопада.