fbpx

Небачені барви: в Антарктиді знову “цвіте” сніг

Головна Сторінка » Небачені барви: в Антарктиді знову “цвіте” сніг

На території української антарктичної станції “Академік Вернадський” сніг отримав малинове та зелене забарвлення. Причиною зміни кольору стали мікроскопічні снігові водорості, які розмножуються спорами та не бояться екстремальних температур.

Вони зберігаються в снігу протягом тривалої зими, а коли погодні умови стають сприятливими, спори починають проростати. За словами вчених, рожеві візерунки це “цвітіння” снігу наприкінці антарктичного літа, заявили 21 лютого у Національному антарктичному науковому центрі.

“Таке забарвлення з’являється внаслідок розвитку в снігу мікроскопічних зелених одноклітинних водоростей”, зазначили полярники.

За словами фахівців, водорість має три кольорові стадії: зелену, помаранчеву і пурпурову чи малинову. Водорість зимує під снігом у “зеленому” варіанті, де переважає хлорофіл, а коли стає тепліше, то просувається ближче до поверхні і червоніє.

Українські вчені визначили їх під мікроскопом як хламідомонади Chlamydomonas nivalis. Зелений колір дає пігмент хлорофіл, а червоний каротиновий шар, який містять клітини деяких видів мікроводоростей. До речі, цей шар захищає водорості від ультрафіолетового випромінювання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські полярники замилували світлинами закоханих пінгвінів

Відповідне явище сприяє зміні клімату. Через кольорове забарвлення сніг відбиває менше сонячного світла та швидше тане. Після чого у ньому утворюється дедалі більше яскравих водоростей.

Важливо щороку фіксувати площу “квітучого снігу”, щоб побачити загальні тенденції впливу зміни клімату. Цю роботу українські біологи на станції проводять за допомогою дрона.

“Цвітіння снігу”, крім Антарктиди, можна спостерігати в Арктиці, а також в Альпах та інших високогірних екосистемах.

У лютому 2020 року інформація про малиновий сніг біля української станції обійшла не лише всі українські, але й світові медіа. Завдяки такій популярності цю новину побачили вчені з британського Університету Кембриджу й запропонували НАНЦ спільне дослідження: визначити, яка ж площа Антарктиди влітку вкривається кольоровим снігом.

Generated by Feedzy