Політичний дует прем’єрів Угорщини і Словаччини активізувався наполегливими анонсами “швидкого миру” від Дональда Трампа. Чому вони поспішають і діють всупереч офіційній позиції Брюсселя, – розбиралася Gazeta.ua.
Прем’єр Угорщини Віктор Орбан в інтерв’ю Magyar Nemzet 24 грудня заявив: війна завершиться у 2025 році або переговорами, або знищенням однієї зі сторін. Його однодумець, словацький прем’єр Роберт Фіцо 23 грудня завершив перебування у Москві низкою цікавих політичних натяків, хоча формально їздив домовлятися про газ.
1. Обговорили Україну. Путін доніс своє бачення ситуації, повідомив його речник Дмитро Пєсков. Отже, позиція Фіцо відмінна від російського диктатора. Вірогідно, Росія тисне на Словаччину.
2. Путін зазначив, що двосторонні відносини “постраждали через попередню владу Словаччини”.
3. Ситуація із транзитом газу територією України “складна, вимагає підвищеної уваги”, зазначив Пєсков.
Найголовніше – Фіцо і Путін у підсумку бесіди, котра тривала майже дві години, не вийшли на загал зі спільною заявою. Свій візит словацький прем’єр пояснив так: відмова Києва від транзиту російського газу шкодить інтересам його країни.
Погано пахне
У підсумку, словацький гість назвав Путіна добрим партнером. Це викликало різку реакцію Києва. Президент Володимир Зеленський заявив, шо пропонував Фіцо компенсацію за збитки від припинення транзиту газу, але той відмовився.
Відповідь з’явилася від Росії, – політик-утікач Віктор Медведчук подав заяву до прокуратури Бельгії з приводу нібито спроби Зеленського підкупити словацького прем’єра за 500 мільйонів євро заради голосування про вступ України до НАТО.
Український президент уточнив: передав Роберту Фіцо пропозицію про можливі компенсації “саме для словаків” за втрати від російського транзиту, а також – будь-який газ, за запитом Єврокомісії. “Але він не хоче співпрацювати. Йому чомусь вигідніше у Москві”, – зазначив Зеленський. Президент припустив, що Фіцо торгує державними інтересами та ставить під загрозу безпеку не лише Словаччини, але і всієї Європи.
Зрада ЄС
Українське МЗС офіційно звинуватило словацького прем’єра у зраді інтересів ЄС. На думку зовнішньополітичного відомства, “газова” поїздка Фіцо до Москви на тлі загальноєвропейського тренду на відмову від російських енергоносіїв є неприйнятною. “Протягом року його дії були практично спрямовані на те, щоб допомогти Росії витискати американський та інший газ з європейського ринку” , – зазначили в офіційній заяві МЗС. І додали політичне формулювання: “Ми не приймемо ганебну політику умиротворення, яка вже довела свою помилку в минулому столітті. Словацька сторона повинна пам’ятати це краще за інших”.
Синхронно іспанське видання El Pais, котре останнім часом відзначилося низкою резонансних політичних інсайтів (зокрема, про пропозиції Трампа Зеленському щодо поступок територією), публікує дві статті. В одній пише про занепокоєння Європи зсувом у бік РФ, адже Фіцо – лідер європейської держави, спілкування якого з Путіним неможливо було уявити ще півроку тому. В іншій – стверджується, що українська сторона виступає за скорочення допомоги біженцям, а чоловікам призовного віку ще й за відмову від консульських послуг. Цю статтю негайно спростувало українське МЗС: український уряд не веде перемовин про скорочення допомоги, чоловіки призовного віку мають доступ до консульських послуг. “Мета – створити позитивну мотивацію, а не перешкоди для стимулювання добровільного повернення наших громадян”,- зазначив речник відомства Георгій Тихий.
Угорський гість з-за лаштунків
Отже, вірогідно, частково публікація El Pais базується на інформації з такого джерела, що це викликало стурбованість нашого МЗС. У такому разі, і стаття про занепокоєння Європи вояжами Орбана і Фіцо до Москви також має підґрунтя. Так, очільник МЗС Чехії Ян Ліпавський розкритикував поїздку словацького прем’єра до Росії як “повзанням перед масовим убивцею”. Чехія, нагадав Ліпавський, відмовилася від російського газу і призупинила консультації з цього питання зі словацьким урядом.
Судячи з мовчанки Роберта Фіцо, реакція Євросоюзу його не бентежить, бо домовився про знижку на російський газ. А також, можливо, тому, що міцне плече підставив угорський колега Віктор Орбан, котрий у підсумковому інтерв’ю заявив, шо Європа програє США. Обран спростував посередництво між Трампом і Брюсселем. Однак зазначив, що від 20 січня 2025 року почнеться “новий світ” в якому Євросоюзу доведеться відстоювати свої інтереси перед “ковбоєм” на баскому коні, “а ми їдемо на мулі”. Він розкритикував представництво ЄС на міжнародних майданчиках переважно Францією і Німеччиною. Нині у цих країнах політичні кризи, вони ослаблені, що підриває переговорні позиції. Загалом, на думку Орбана, Європа програє у цій війні, тому “розсудлива країна має збирати друзів”. За його словами, для Угорщини це Росія і Туреччина.
Новий трикутник?
Що мається на увазі, не зовсім зрозуміло. Але якщо йтиметься про долю Криму, участь Туреччини бодай у консультаціях логічна. Утім, шум навколо візиту Фіцо і висловів Орбана змусив Кіта Келлога спростувати спекуляції: Дональд Трамп прагне сталого і надійного миру, котрий не повторить Мінських домовленостей.
У цій ситуації Путін робить великий дисконт в обмін на поїздку європейського лідера до Москви, звернув увагу політолог Максим Джигун. Словаччина, за його словами з посиланням на Фіцо, отримає 500 мільйонів доларів за транспортування російського газу і ще стільки ж за рахунок знижки. “Він – перший європейський політик, котрий у Москві говорив не про ескалацію, а про газ. Відтак Фіцо ще цинічніший за Орбана, оскільки демонструє, що можна робити бізнес (а також захищати власні інтереси) за таких умов, коли Росія продовжує діяти проти демократії, прав людини”, – звернув увагу він. Адже у Єврокомісії анонсували альтернативний план із компенсацією збитків для протидії російського транзиту.
У Братиславі відбулися акції протесту проти газової поїздки Роберта Фіцо. Як вважає Джигун, дует Орбана і Фіцо має на меті продемонструвати економічну стабільність за рахунок співпраці з Росією. Проте суспільства двох країн можуть виступити проти своїх лідерів, оскільки Путін робить поступки їм не заради дружби, а для просування своїх інтересів, котрі у якийсь момент можуть і суперечити словацьким чи угорським.
Що без газу
Без єдиної позиції ЄС Україна як транзитер опиняється між молотом і ковадлом. Приклад Словаччини й Угорщини може бути спокусливим для країн Європи. Нестійкі, або ті, в яких наростатимуть соціально-економічні негаразди, закличуть Київ відновити транзит російського газу. Принаймні, такі версії обговорюються у соцмережах.
Такий сценарій малоймовірний, адже змінилася логістика, зазначив заступник директора Асоціації енергетичних і природних ресурсів України Андрій Закревський. Він нагадав, що за підсумками Другої світової війни низка країн виявили бажання приєднатися до Варшавського договору, “такої собі політичної голки зі Сходу на Захід, що роз’єднала Південну і Північну Європу через кільце таких країн як Австрія, Словаччина, Угорщина”. Це “кільце” живилося хабарями від СРСР і Росії.
“Нині постає питання, навіщо Україні підтримувати цей уплив, котрий вигідний Росії і Китаю, якщо зобов’язання були порушені? – зазначив експерт. – Наприклад, може бути створений польсько-український хаб”.
Чиї інтереси обстоює “правий дует”
За допомогою старих підземних сховищ газу цей проєкт реальний: побудова газогонів і прокладка електричних кабелів від Ізраїлю до Греції може перетворити Україну у чудовий перетин хабів із півночі на південь. “Ми з Балтійського моря через Польщу можемо приєднати американські, норвезькі LNG (сховища скрапленого газу) і норвезькі трубопроводи, а з півдня LHG і трубопроводи із Саудівської Аравії. Тепер, коли ми відтинаємо Угорщину і Словаччину, це реально”, – пояснив Андрій Закревський.
Однак історія з компенсаціями не завершена. Фіцо намагається “вибити” з Брюсселя мільярдні компенсації за газ, припустив політолог Олексій Якубін. Водночас, за його словами, дії словацького прем’єра розбивають ізоляцію Путіна.
У залагодженні зацікавлена насамперед Росія, зазначив кандидат політичних наук Олексій Буряченко, бо втрачає від припинення транзиту понад 6 мільярдів доларів, але проблема не стільки у грошах, скільки в обмежених можливостях РФ зберігати газ. Однак Кремлю за допомогою Орбана і Фіцо вдалося створити враження, що проблеми у європейських країн. Тому Росія і вдалася до превентивного припинення постачання газу до Словаччини.
Утім, натиснути на Єврокомісію так, щоб вона вплинула на Україну, Словаччина з Угорщиною не зможуть, наголосив політолог-міжнародник Дмитро Левусь, бо для “ЄК це великі політичні втрати. Не та вага Словаччини і Фіцо навіть разом з Орбаном”.