29 квітня православні віряни згадують дев’ять мучеників у Кизиці.
Дев’ять святителів – Антіпатр, Артема, Магн, Руф, Фавмасій, Феогнід, Феодот, Феостих і Філімон – жили в III столітті в місті Кизик поблизу Дарданелльської протоки (зараз це територія Туреччини). Вони всі були різного віку і народилися в різних місцях. Об’єднала їх християнська віра – вони її проповідували. І через це потрапили під переслідування язичників. Усіх дев’ятьох схопили і кинули до в’язниці – усі мученики загинули.
Коли на престол зійшов імператор Костянтин I, то побудував храм на честь святителів – туди перенесли їхні мощі. Згодом виявилося, що мощі чудотворні – вони здатні зцілювати від епідемій і дуже багатьох хвороб, заліковувати душевні рани. Тому день пам’яті дев’яти проповідників також називають Днем дев’яти цілителів.
Прикмети
небосхил вдень ясний – літо буде теплим і врожайним;
мурахи шукають сухе місце – піде дощ;
чути грім – негода буде довгою;
спекотний день сьогодні – кінець травня буде холодним.
Сьогодні прийнято збирати лікарські трави – вважається, що в День цілителів вони мають надприродну силу.
Що можна робити
У цей день у дев’ятьох святих просять зцілення від будь-яких хвороб. Вважається, що цілителі допомагають людям, які страждають на психічні розлади та епілепсію, також просять святих позбавити від віспи та лихоманки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи можна жінкам йти в штанах до церкви: священики розвінчали поширений міф
Що не можна робити
Не слід вдаватися до сварок, пліток, конфліктів, надмірного веселощів чи святкувань, таких як весілля чи дні народження.
Цей день не підходить для з’ясування стосунків чи вираження гніву. Не слід говорити погано про інших або поширювати плітки.
8 червня віряни відзначають Трійцю. Свято триєдиності Бога-Отця, Сина і Святого Духа. Його також називають П’ятидесятниця, Зелене свято або Зелена неділя. Святкування Трійці прив’язане до Великодня. Саме тому дата його щороку змінюється. Трійця припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння. Цього дня світові відкрилася вся повнота дії Святої Трійці і люди почали прославляти три іпостасі Єдиного Божества: Бога Отця, Бога Сина та Святого Духа.
В храмах на Трійцю проводять святкові богослужіння і великі вечірні служби. Основні символи свята у християн східного обряду – зелені гілочки берези та інших дерев. Ними традиційно прикрашають будинки і церкви. Згідно з народними повір’ями, ці гілочки допомагають закликати добробут та щастя в дім.