fbpx

“Нобеля” з хімії вручили за відкриття нового методу синтезу молекул

Головна Сторінка » “Нобеля” з хімії вручили за відкриття нового методу синтезу молекул

Нобелівську премію з хімії цьогоріч отримали вчені Бенджамін Ліст із Німеччини та Девід Макміллан зі США за відкриття нових методів синтезу молекул.

Незалежно один від одного Ліст і Макміллан розробили новий спосіб побудови молекул асиметричний органокаталіз, заснований на малих органічних молекулах, повідомив Нобелівський комітет у Twitter. На його основі ведуться дослідження нових фармацевтичних препаратів, крім того, він допомагає зробити хімію екологічнішою.

“Каталізатори є фундаментальним інструментом для хіміків, але дослідники довгий час вважали, що доступні лише два їхні типи: метали та ферменти. Зараз розробили третій тип каталізу, який ґрунтується на невеликих органічних молекулах”, – зазначили в комітеті.

Органічні каталізатори мають стабільний каркас з атомів вуглецю, до якого можуть приєднуватися активніші хімічні групи. Вони часто містять загальні елементи, як-от кисень, азот, сірка або фосфор. Вони нешкідливі для навколишнього середовища і дешеві у виробництві.

Торік премію з хімії отримали Еммануель Шарпентьє і Дженніфер Дудне за розробку методів редагування геному. Вони створили так звані генетичні ножиці, що дозволяють відредагувати геном за кілька тижнів. Раніше на таке витрачали роки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Демонстрація оргазму й аналіз котячого нявкання: за що вручали Шнобелівську премію-2021

Оголошення переможців Нобелівської премії триватиме 2-11 жовтня. У Стокгольмі назвуть лауреатів премії з фізики, хімії, літератури та економіки. Лауреата премії за сприяння встановленню миру оголосять в Осло.

Дослідники Девід Джуліус і Ардем Патапутян здобули 4 жовтня Нобелівську премію з фізіології та медицини. Нагороду присудили за їхні відкриття рецепторів температури й дотику.

5 жовтня нагороду з фізики отримали Сюкуро Манабе, Клаус Хассельманн і Джорджіо Парізі “за новаторський внесок у розуміння складних фізичних систем”.