З’їзд Демократичної партії не обіцяв сенсацій, але політикам вдалося створити інтригу там, де все, здавалося б, визначене. Несподіванки і сюрпризи першого дня зібрання засвідчили – боротьба за Білий дім буде гарячою.
Прощальна промова Байдена
Попри очікування, “зіркою” з’їзду стала не Камала Гарріс, а її керманич – президент Джо Байден. Він виголосив промову, котру американські оглядачі оцінили як програмну.
Ключові тези:
назвав Камалу Гарріс найкращою майбутньою президенткою,
оцінив своє президентство як найуспішніше, бо відновив середній клас і захистив демократію,
тепер ці здобутки треба зберегти, адже Трамп, який рветься до влади за будь-яку ціну, – найбільша загроза демократії.
Америко, я віддав тобі все, що міг!” – процитував Джо Байден рядки з пісні “Американський гімн”. І додав: “Я дуже люблю свою роботу, але батьківщину – ще дужче!”
Дзеркало для Т
Справді, диспозиція на з’їзді Демпартії США дзеркально протилежна тій, що була на з’їзді Республіканської. Нагадаємо, екс-президент Дональд Трамп обрав своїм майбутнім віце-президентом свогно політичного клона – Девіда (Джей Ді) Венса. Венс не має досвіду роботи у Білому домі.
У демократів є кандидатка, що має досвід віцепрезидентства. Байден мирно і шляхетно передав їй головну роль у перегонах-2024, хоча при цьому буквально наступив на горло власній мрії.
Після промови Джо Байдена стало зрозуміло: президент США з перегонів не виходить – він виступатиме як “надважкий таран” по Дональду Трампу. Просто Джо Байден не претендуватиме на другий термін, ось і все.
Його промова була такою емоційною, що делегати буквально ридали і скандували “дякую, Джо!”, “ми любимо Джо!” так, що це вразило політичних оглядачів усіх американських ЗМІ.
“Переконаний і чіткий”
“Він був переконаний і пристрасний, гордо і чітко вимовляв слова, які більше пасували для звернення кандидата, ніби він ще очолює список. Його голос був сильним – фактично, більшу частину промови він кричав. Різкий контраст із його тоном на катастрофічних дебатах в Атланті два місяці тому,” – констатували журналісти CNN.
Таким чином, політичний важковаговик Джо Байден залишається на авансцені. Не виключено, передвиборча кампанія точитиметься навколо його протистояння з Дональдом Трампом, навіть якщо безпосередньо Джо не коментуватиме її перебіг та не виступатиме зі значним заявами. У виграші буде, сподіваються демократи, Камала Гарріс.
“Темна конячка”
Напередодні Трамп натякнув, що визнає результати виборів тільки якщо вони будуть вільні і справедливі. Своєрідною відповіддю стала відмова Гарріс від дебатів 4 вересня. Так стверджує Трамп. Якщо це правда, йому знову доведеться на ходу перебудовувати кампанію, бо відтепер доведеться боротися проти двох відразу: Джо Байдена і Камали Гарріс. Кожна радикальна зміна тактики у перегонах несе ризик втратити у рейтингу, тому республіканці опинилися у незручній ситуації.
Але і в демократів не все так гладко, як на поверхні. З одного боку, Байден передав політичний спадок Гарріс публічно, щиро й остаточно. З іншого, у кулуарах з’їзду він підтвердив журналістам, що від 21 липня не спілкувався з Ненсі Пелосі, яка відіграла одну з ключових ролей у відмові Джо від другого терміну. Про образу Байдена свідчить і той факт, що він після промови і короткого спілкування зі ЗМІ відразу полетів до Каліфорнії у відпустку. Можна лишень гадати, до чого в партії можуть призвести невгамовані образи президента-демократа.
Зламати скляну стелю
Вочевидь, наслідки вже є, оскільки на підмогу Гарріс вийшла Хілларі Клінтон. Її промова на з’їзді вразила загал. Клінтон різко розкритикувала Трампа як кандидата, що балотується з кримінальними вироками, і протиставила йому Гарріс. За її словами, Камала – це та, що зламає “скляну стелю” для американців, щоб вони досягали найвищого.
Вочевидь, демократів усе-таки стурбувала висловлена любов до Джо Байдена, оскільки Камала Гарріс теж виголосила промову, не передбачену програмою з’їзду. Вона багатослівно й палко подякувала Байдену за “історичне лідерство і службу довжиною у життя”. І – запропонувала разом боротися за ідеали.
Доля України
У своїй промові Джо Байден окремо виділив ситуацію в Україні та протистояння Путіну: хотів узяти за три дні, а українці опираються три роки. Тому варто очікувати, що українське питання залишиться актуальним і для Камали Гарріс як політичний спадок від Джо Байдена. Але українських експертів насторжує той факт, що Камала досі не спілкувалася напряму з президентом Володимиром Зеленським.
“Загальне примирення”
“Адміністрація Байдена-Гарріс хотіла б підійти до 5 листопада з певним усезагальним примиренням, попри те, що певною мірою відповідальна за те, що відбувається нині у світі…Ця тема (війни, – Gazeta.ua) загострена й самими американськими елітами”, – розповів російський опозиційний політолог Станіслав Бєлковський. Тому команді Гарріс треба все ретельно зважити перед можливим контактом з Києвом.
З іншого боку, для України, як неодноразово підкреслював Офіс президента, важлива двопартійна підтримка у США. Це дозволяє уникнути страхів президентських перегонів, тим паче, що у Києва є набагато більші проблеми. Для Володимира Зеленського актуальнішим є дозвіл на застосування далекобійної зброї, на що США, доки вибори, навряд чи публічно погодяться.
22 серпня Камала Гарріс має виголосити програмну промову як кандидатка у президенти від Демократичної партії. Ми можемо прогнозувати, що вона, мінімум, не обійде увагою Україну, як це зробив Джо Байден.