Оголосили про кінець війни

Головна Сторінка » Оголосили про кінець війни

8 грудня 1969-го на пресконференції президент США Річард Ніксон заявив, що війна у В’єтнамі підійшла до кінця, і Штати слідуватимуть новій програмі, яку назвав “планом в’єтнамізації”.

Відповідно до положень цієї програми, Південний В’єтнам мав би нарощувати свої сили, щоб взяти на себе більше відповідальності за війну. У міру того, як південнов’єтнамська армія ставала б боєздатнішою, Америка мала виводити війська і повертати їх додому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Результати виборів визначив Верховний суд

У промові Ніксон вказав, що вже віддав наказ вивести 60 тис. американських солдатів з В’єтнаму. Одночасно наказав дати південним в’єтнамцям сучасне обладнання, озброєння й посилити консультації в рамках програми “в’єтнамізації”.

Заяви Ніксона про завершення війни виявилися передчасними. У квітні 1970-го він розширив війну, наказавши військам США і Південного В’єтнаму атакувати комуністичні бази в Камбоджі. Як результат – в Америці виникли протести та антивоєнні демонстрації. На одній з акцій Національна гвардія застрелила 4 демонстрантів.

Хоча Ніксон продовжував скорочувати чисельність військ США в Південному В’єтнамі, бойові дії тривали. 1972 року Північний В’єтнам почав масоване вторгнення до Південного. Війська півдня відступали, але, врешті, перемогли за допомоги авіації США.

Після тривалих переговорів і бомбардувань Північного В’єтнаму в січні 1973-го були підписані Паризькі мирні угоди. Відповідно до них, сили США повністю вивели з В’єтнаму. Це не поклало край війні. Бойові дії тривали до квітня 1975 року, коли Південний В’єтнам упав під атакою комуністів.