Олігархи, вільно! Білий дім розпустив урядовців, які слідкували за виконанням санкцій

Головна Сторінка » Олігархи, вільно! Білий дім розпустив урядовців, які слідкували за виконанням санкцій

США хапатимуть за руку не російських олігархів, а наркокартелі та міжнародні банди. З подачі нового президента США ліквідовано групи, котрі протидіяли “гаманцям” Путіна. Чи є це поступкою РФ і які наслідки, – розбиралася Gazeta.ua.

У перший день роботи на посаді генпрокурора США соратниця Дональда Трампа Пем Бонді розпустила спеціальну урядову групу, котра стежила за виконанням санкцій проти російських олігархів.

Група мала статус оперативної під назвою KleptoCapture. У службовій записці про її ліквідацію зазначено, що тепер акцент уже на боротьбі з наркокартелями та міжнародними злочинними угрупованнями. На думку Бонді, це потребує кардинальних змін мислення і підходів.

Сюрприз для Дерипаски

Група була створена за президентства Джо Байдена як інструмент обмеження фінансових ресурсів соратників Путіна. Співробітники шукали та заарештовували активи олігархів по всьому світу, а також викривали схеми, завдяки яким підсанкційним особам таки вдавалося здійснювати свої оборудки.

Про результативність роботи групи судити складно, адже не всі досягнення могли бути оприлюднені. З повідомлень у ЗМІ, співробітники KleptoCapture назбирали достатньо доказів для обвинувачень проти олігархів Олега Дерипаски й Костянтина Малофєєва. Інші російські магнати, як-от Сулейман Керімов і Віктор Вексельберг, позбулися своїх яхт.

Колишній заступник генпрокурора Ліза Монако повідомила, що у лютому 2024 року група наклала арешт, вилучила або домоглася судових рішень про конфіскацію активів російських олігархів і їх поплічників на суму близько 700 мільйонів доларів США, а також висунула звинувачення 70 особам за порушення санкцій проти РФ.

Виходить, олігархи можуть перевести подих?

Дзижчання комарів

Розслідування, розпочаті KleptoCapture, будуть продовжені але за звичайною процедурою, – пояснив агенції Reuters перший керівник антиолігархічної групи Ендрю Адамс. Він прогнозує різке скорочення кількості звинувачень проти олігархів та їхніх посередників, та й справи рухатимуться повільніше. Водночас Адамс наголосив на тому, що результатом діяльності оперативної групи прокурорів KleptoCapture не стали арешти значних багатств підсанкційних осіб. Іншими словами, олігархам ця група була, наче дзижчання комарів.

Хто створив, того і б’ю

Крім KleptoCapture, котра була створена Байденом, Бонді ліквідувала і групу Foreign Influence Task Force (FITF), яку створив Трамп під час першої президентської каденції. FITF займалася відстежуванням і контролем компаній, котрі створювали росіяни через підставних чи третіх осіб і мали на меті підривати демократію, сіяти розбрат і розповсюджувати дезінформацію по світу. Діяльність цієї групи прокурорів більш публічна, оскільки під час президентських виборів 2024 року фіксувалися спроби Росії втрутитися в агітаційну кампанію на користь Дональда Трампа.

Таким чином, група, що створена Трампом, протидіяла самому Трампу, і чинний президент, вірогідно, запам’ятав це. У службовій записці Бонді зазначено, що прокуроки, котрі входили до FITF, повернуться до своїх попередніх обов’язків.

ТНК і аргесори

У Вашингтоні не вважають зазначені зміни ознакою послаблення політики протидії РФ.

KleptoCapture виконала свою задачу, тому чиновники повернулися до звичних каналів координації санкцій проти олігархів, зазначив директор Ініціативи з клептократії Інституту Хадсона Нейт Сіблі. “Протягом останніх двох років увагу перемкнули на контроль за дотриманням інших санкцій та експортного контролю. Це (розпуски прокурорських груп. Gazeta.ua) стурбованості не викликає”, – зазначив він.

Люди з команди Дональда Трампа навпаки – посилюють антиросійську риторику. Міністр фінансів Скотт Бессент наголосив на потребі більш жорстких санкцій проти російської нафти, оскільки “режим санкцій адміністрації Байдена був недостатньо м’язистим”.

Світове правосуддя

Але вони самі ще не досить чітко уявляють, як США протидіятимуть російським впливам, якщо Дональд Трамп заходився перебудовувати міжнародну систему правосуддя. На це, зокрема, вказує ліквідація Цільової групи по боротьбі з клептократією та Ініціативи з повернення активів клептократів.

Завдяки Ініціативі було вилучено активів на 850 мільйонів доларів США у старшої дочки експрезидента Узбекистану Гульнари Карімової. На думку виконавчого директора антикорупційної організації Transparency International у США Гаррі Калмана, розформування Ініціативи і Цільової групи “суттєво послабить здатність США протистояти транснаціональній корупції, котра продовжує загрожувати інтересам безпеки й економіки Сполучених Штатів і залишає жертви корупції по всьому світу з неповним правосуддям”.

Санкції проти суду

На додачу, Трамп запровадив санкції проти Міжнародного кримінального суду (МКС). Нагадаємо, МКС свого часу видав ордер на його арешт. Тому офіційний Київ, реагуючи на санкції Трампа, висловив сподівання, що вони не вплинуть на можливість суду досягти справедливості і правосуддя для жертв російської агресії.

“Ми вважаємо МС важливим інструментом для досягнення цих цілей”, – наголосив речник вітчизняного МЗС Георгій Тихий.

Занепокоєння санкціями проти МКС висловила і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Варто зауважити, що “у повітрі” зависає група “Єрмака-Макфола”, створена для розробки і контролю дотримання санкцій. Як заявляв у середині січня 2025 року голова Офісу президента України Андрій Єрмак, діяльність групи залишається актуальною, до 70% її рекомендацій втілюються у санкції не лише від США, а й від інших партнерів. Однак після інавгурації Трампа група “Єрмака – Макфола” не озвучувала своїх подальших намірів.

Як сильно “розкуркулили” російських олігархів

Випадковий збіг чи ні, але у Росії 31 січня 2025 року підсумовували “розкуркулювання” американцями “багатих росіян”. Зокрема, з понад 70 великих яхт станом на останній день січня у власності росіян залишилася третина, із них чимало “перепливли” в Об’єднані Арабські Емірати. Від гріха подалі їх там заховали Віктор Рашніков, Леонід Міхельсон та інші. У Туреччину відвели свої судна (у тому числі, найбільшу у світі яхту довжиною 165 метрів) Роман Абрамович, Іскандер Махмудов, банкір Андрій Костін. Цікаво, що яхти замголови Радбезу РФ Дмитра Медведєва і Олега Дерипаски було невідомо як повернуто з Європи, а от підрядник “Газпрому” Зіяд Манасір свою яхту продав американцю Роберту Фрідланду. Ще одну яхту у власника бурової компанії “Євразія” придбав теж американець Марк Пінкус.

Серед російських олігархів найбільш небезпечними вважаються Велика Британія та її заморські території, бо яхти, заарештовані там повернути неможливо. Україні, однак, дісталася лише яхта Віктора Медведчука.

Також російські багатії, чиї гроші можуть брати участь у фінансуванні війни, втрачають нерухомість. Американський суд на початку січня 2025 року заарештував дві квартири у Маямі, котрі належать російському “королю держзамовлень” Віктору Перевалову. У зв’язку з цим керівник KleptoCapture Майкл Ху зазначив: “Успішна конфіскація ще раз демонструє, що спроба приховати активи за номінальними власниками і підставними компаніями – це ризикована короткотермінова гра з реальними довгостроковими видатками. У США є люди, інструменти і воля для забезпечення санкцій”.