“От як можуть прибрати Путіна” – Леонід Бершидський

Головна Сторінка » “От як можуть прибрати Путіна” – Леонід Бершидський

Думки у виданні Bloomberg оглядача Леоніда Бершидського

Дмитро Кисельов, головний російський пропагандист, який рідко втрачає можливість обрушитися з критикою на “русофобський” Захід, провів майже три години у своєму звичайному ефірі на державному телебаченні, уникаючи теми ордера на арешт Володимира Путіна, виданого Міжнародним кримінальним судом у Гаазі. Це не упущення з його боку. Незважаючи на галас, який чуєте від інших пропутинських діячів, рішення суду може мати більш ніж суто символічні наслідки.

Путін має відношення до “незаконного переміщення” дітей з окупованих Росією територій України. Нова доповідь Ради ООН з прав людини проливає світло на ці звинувачення. У той час як Росія стверджує, що просто тимчасово перевела дітей у безпечне місце, у звіті йдеться, що РФ порушила міжнародне право, доставивши їх в Росію: “Передача не була виправдана міркуваннями безпеки чи медичними причинами. Здається, немає жодних вказівок, що дітям було неможливо дозволити переселитися на територію під контролем української влади. Також не видається реальним, що російська влада намагалася встановити контакт із родичами дітей чи з українською владою”.

Подальші звинувачення проти Путіна будуть. Найбільша слідча група, коли-небудь сформована МКС, працює в Україні, а головний прокурор суду вважає вторгнення найбільшою своєю справою

Подальші звинувачення проти Путіна неминуче підуть – найбільша слідча група, коли-небудь сформована МКС, працює в Україні, а головний прокурор суду, британський адвокат Карім Ахмад Хан, схоже, вважає вторгнення Росії в Україну найбільшою справою, у своїй досить насиченій кар’єрі. Армія вторгнення скоїла і продовжує вчиняти безліч військових злочинів, а деякі з них, наприклад, умисне руйнування цивільної інфраструктури, навіть не вимагають особливих доказів. Росія ніколи не заперечувала свої ракетні удари по українським електропідстанціям.

Два найзатятіші пропагандисти Путіна пригрозили відплатою проти МКС у вигляді ракетних ударів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Китай може затягувати війну в Україні”, – Юрій Пойта

“Хотілося б мені подивитися на країну, яка заарештує Путіна за наказом Гааги – хвилин через вісім після того, як вона це зробить, або який там час підльоту до цілі”, – написала Маргарита Сімоньян у своєму Telegram-каналі.

Колишній президент Дмитро Медведєв, у свою чергу, написав також у Telegram, що суддям МКС слід почати “дивитися в небо”, бо “цілком можливе використання гіперзвукових носіїв з російського корабля в Північному морі проти будівлі суду”.

Ці спічі в Telegram доставляють просте повідомлення. Але насмішка звучить порожньо.

Путін може постати перед судом за двох сценаріїв: повна поразка РФ та внутрішні потрясіння, що ведуть до його передачі наступником

Путін може постати перед судом тільки за двох сценаріїв: повна поразка Росії, що призводить до його захоплення переможцями, а-ля Нюрнберзький варіант, і внутрішні потрясіння, що ведуть до його передачі наступником, як у випадках Сербії Слободана Мілошевича чи Ліберії Чарльза Тейлора.

Перший сценарій надуманий – навряд чи хтось може уявити успішний марш України на Москву, як і масовану інтервенцію США, яка не призведе до ядерної війни.

Другий варіант, проте, набагато більш реалістичний. Навіть якщо Путіну зараз не загрожує переворот чи революція, судовий ордер робить такий сценарій більш здійсненним. Це створює для наступника Путіна простий спосіб позбавитися багаторічного диктатора та його тіні, спосіб почати все з нуля.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Буде стрімка та рішуча контратака” – Олександр Мусієнко про озброєння та наступ ЗСУ

Справа Мілошевича дає деяке уявлення про майбутнє, яке рішення суду, можливо, відкриває Путіну. Колишньому президенту Югославії було висунуто звинувачення Міжнародним кримінальним трибуналом з колишньої Югославії, попередником МКС, у травні 1999 року, під час війни в Косово. Мілошевич не зовсім програв війну. Скоріше, він здався, зрозумівши, що НАТО готове стати проти нього, а Росія не готова зробити це на його стороні.

Російські та фінські переговорники, які чинили тиск на Мілошевича, не соромилися вести дипломатичні справи з кимось, кого офіційно звинувачували у військових злочинах. Так само не буде ганьби вести переговори з Путіним про припинення війни в Україні, незалежно від того, чи учасники переговорів є вихідцями з країн, які ратифікували Римський статут, який становить правову основу роботи МКС. Або, скажімо, із США. Китай та Індія цього не зробили. Президент Китаю Сі Цзіньпін без проблем назвав Путіна своїм “дорогим другом” під час їхньої зустрічі в Москві в понеділок. Путін може навіть багато подорожувати на Близький Схід та у більшу частину Азії та Африки. Бо МКС не є далеко загальновизнаним.

У випадку Мілошевича звинувачення не зробило його більш непримиренним, більш зацикленим на перемозі за будь-яку ціну, і не зробило його більш схильним до компромісів. Так само ордер на арешт Путіна не дасть російському диктатору більше рішучості, ніж він уже має. Не підштовхне його боротися доти, доки він не зможе оголосити про якусь перемогу. Це мало що означає для розрахунків, бо Путін уже виходить з того, що санкції Заходу щодо Росії та її еліти ніколи не знімуть, і що західні лідери ніколи не вестиму з ним справи в дусі доброї волі.

Тримання Путіна за владу в Росії залишається міцним і не обов’язково ослабне, навіть якщо він програє війну, і буде змушений вийти з України

Не змінює для нього нічого й офіційне стороннє оформлення діянь Путіна як злочинів у безпосередньому внутрішньополітичному контексті. Його хватка за владу в Росії залишається міцною і не обов’язково ослабне, навіть якщо він програє війну, і буде змушений вийти з України. Косово означало для сербських націоналістів не менше, ніж Крим для російських. Проте Мілошевич залишався при владі в Югославії ще більше року після відмови від Косова. Він затнувся лише після того, як призначив дострокові вибори на вересень 2000 року. Як і багато диктаторів, ще одним яскравим прикладом є Аугусто Піночет у Чилі, він переоцінив свою народну підтримку. Народні протести після того, як він спробував заявити про сфальшовану перемогу, змусили його піти після того, як військові відвернулися від нього.

Важко уявити, щоб Путін підкорився чомусь на кшталт конкурентних виборів. Але якщо він буде ослаблений відносною військовою поразкою або навіть тривалою кампанією з численними військовими невдачами, конкуренція може раптово виникнути з нізвідки. Якщо Путіна повалять, його наступники зіткнуться з системою, на створення якої він витратив чверть століття, спираючись на особисту лояльність і унікальну корумповану систему стримувань і противаг. Путінські люди будуть у кожному закутку, потенційно готуючи ґрунт для його реставрації. Для таких як Путін тільки влада гарантує особисту безпеку. Позбутися екс-диктатора як тіньової фігури буде складно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Адміністрація Байдена боїться можливого розпаду РФ” – експосол США Джон Гербст

Навіть наступник Мілошевича на посту президента Воїслав Коштуніца не хотів його екстрадиції. Подібні дії навіть з одіозним екс-лідером сигналізують про певну відсутність національного суверенітету та мають небажаний відтінок помсти політичному опоненту. І все таки уряд Зорана Джинджича без сентиментів відправив його в Гаагу, щоб отримати економічну допомогу від Заходу.

В інтерв’ю незабаром після екстрадиції Джинджич з полегшенням сказав про це: “Він історія. Мілошевич зараз не проблема в Сербії. Думаю, проблема зараз у відносинах між сербським народом та західними демократіями. Після війн та всіх цих подій минулого. Народ більше не підтримує Мілошевича. Меншість, менше 20%, вважає, що він не заслуговує на в’язницю. Але деякі люди не розуміють, що для того, щоб бути рівноправною та визнаною частиною демократичної спільноти, маємо виконувати умови і поважати правила демократичної спільноти”.

МКС дав постпутінській Росії простий спосіб позбутися Путіна, не турбуючись про гарантії безпеки, і не терплячи його як почесного пенсіонера.

Повалений лідер, який правив країною так само довго, як Путін, це тягар і загроза. Крім того, будуть негайні бонуси для російської еліти та більшої частини населення у разі вивезення поваленого диктатора до Гааги

Незважаючи на всю російську національну гордість, небагато росіян підтримали б передачу лідера для суду на Заході, як і небагато сербів. Але не так важко уявити, що будь-яка постпутінська влада відправить його в МКС для поновлення справ із Заходом. Повалений лідер, який правив країною так само довго, як Мілошевич (14 років) або Путін (поки що 22 роки), це тягар і загроза. Крім того, будуть негайні бонуси для російської еліти та більшої частини населення Росії у разі вивезення поваленого диктатора до Нідерландів.

Це та перспектива, з якої Путін не може просто посміятися. Тож його рефлекторною реакцією на ордер на арешт стала несподівана поїздка на окуповані території України. Кадри, на яких Путін веде машину у темряві та відвідує руїни Маріуполя, явно призначені для підвищення його іміджу мачо та його популярності. Це кадри, які Кисельов показав у своєму шоу, коли він не сказав жодного слова про ордер від МКС.

Переклад Gazeta.ua