У розпал купального сезону багато людей скаржиться на отит, каже отоларингологиня 55-річна Ольга Сивільна з Одеси. Страждають діти й дорослі, але перші переносять його важче. Хворіють навіть немовлята.
Отит запалення вуха. Виникає через ушкодження шкіри вушної раковини, зниження імунітету, перегрівання, переохолодження, перепади тиску, потрапляння у вухо брудної води під час купання, тривале перебування під кондиціонером, на протязі. Запалення провокують бактеріальні чи вірусні інфекції, загострення алергії та нежить.
Є три види отиту: середній, зовнішній і внутрішній, продовжує. Перший найпоширеніший.
Отит середнього вуха проявляється шумом і закладеністю вуха, зниженням слуху, високою температурою, головним болем.
У хворого виникає біль у шиї, розповідає Сивільна. Таке відчуття, ніби при повороті голови переливається якась рідина. У дітей запідозрити хворобу можна по дратівливості, зниженню апетиту, високій температурі, смиканні за вухо. Хвора дитина часто плаче й важко засинає.
Внутрішній отит виникає через ускладнення середнього отиту чи травми черепних кісток.
Зовнішній отит найчастіше з’являється влітку, говорить Ольга Сивільна. Його називають отитом плавця, бо виникає переважно після купання. Проявляється закладеністю вуха, жовтими чи прозорими виділеннями, свербежем, температурою та почервонінням.
За будь-яких із перелічених симптомів радить звернутися до лікаря. Отит небезпечний ускладненнями. Призводить до запалення скроневої кістки, оболонки середнього вуха й кістки за вухом, розриву барабанної перетинки, менінгіту, втрати слуху. Можуть виникнути через пізнє звернення до медиків.
Лікування залежить від виду отиту. Зовнішній лікується найлегше. Треба, щоб у вухо не потрапляла вода, періодично обробляти запалене місце спеціальними препаратами та постійно стежити за гігієною вух.
Середній і внутрішній отит лікують у стаціонарі. Крім медикаментів призначають і необхідні процедури.
Найкраща профілактика отиту сильний імунітет. За цим треба постійно слідкувати. Також вчасно лікувати всі хвороби ЛОР-органів. Обережно та якісно очищувати вуха, не травмуючи їх. Це часто стає причиною розвитку хвороби.
Вушна сірка не ворог. Навпаки, змащує, очищає слуховий прохід, захищає його від пилу та бруду. Має антибактеріальні та протигрибкові властивості.
Чистити вуха треба, щоб не утворювалися сірчані пробки, але не ватними паличками. Вони прибирають захисний бар’єр і заштовхують сірку в зовнішній слуховий прохід. Через це може утворитися сірчана пробка.
Не радить це робити й сірниками, фітосвічками чи будь-якими іншими предметами побуту. Вони можуть травмувати орган слуху. Рекомендує спершу прийняти ванну чи душ, а коли сірка розм’якне, обережно видалити її ватним диском чи шматочком рушника. Це безпечний та ефективний спосіб очищення.
“Газету по-українськи” можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за “ковідну тисячу”