Коли почалася війна, хотілося бути чимось корисною. На роботі запропонували виписувати курятину й ми з мамою взялися смажити її для наших захисників. У перший день нам виділили 30 кілограмів м’яса, далі 50, потім 100. Забезпечили роботою так, щоб руки працювали, а тривоги відступали, каже 27-річна Олена ПУГАЧ із Гайсина на Вінниччині. Вона фахівчиня з навчання, оцінки та розвитку агронапрямку в холдингу “Миронівський хлібопродукт”. Для українських захисників виготовляє енергетичні батончики. Спекла їх 3 тис. штук.
У волонтерському центрі “Рух нескорених” підказали, що нашим військовим хотілося б солодкого. Почали пекти печиво. Щотижня в середньому передавали близько 20 кілограмів. Використали майже 200 кілограмів борошна й мішок цукру, продовжує Пугач. Ідею робити енергетичні батончики мала від самого початку волонтерської діяльності. Але не розуміла, як це можна реалізувати у великих об’ємах. Не знала, чи впораємося фінансово, бо інгредієнти недешеві. Але військовим потрібні вуглеводи, щоб сил вистачало надовше. А їх дає вівсянка, горіхи, сухофрукти те, що входить до складу батончиків. У підписників в інстаграмі запитала, чи готові фінансово допомагати. Не очікувала такої великої підтримки. Відкрила банківську картку спеціально на виробництво батончиків. По ній щодня звітую. Найбільший переказ був 3 тисячі гривень, найменший 20.
Виготовляють чотири види батончиків. До їх складу входять грецькі горіхи, фініки, насіння гарбуза й соняшника.
Через соцмережі зібрала відгуки про енергетичні батончики. Люди писали, що зазвичай розстають у кишені та їх незручно їсти. Думали, як цього уникнути. Спробували три варіанта приготування. Обрали такий, коли батончик треба запікати. Тоді вони гарно тримають форму, говорить Олена Пугач. Придумали різні види, щоб не було загрози для алергіків. Один робимо без горіхів, тільки з насіння гарбуза, соняшника, льону й кунжуту. За іншим рецептом до складу батончика входить фінік, арахіс, грецький горіх, чорнослив, в’ялена вишня, лимон і мед. Спершу здавалося, що лимон заважатиме, але він додав особливий акцент і пікантність.
Продукти замовляємо в Києві. Знайшла компанію з великим асортиментом, додає. Також люди допомагають. Переважно приносять мед і горіхи. Одна жінка запропонувала лущити гарбузове насіння. Це складно. На складах очищене коштує майже вдвічі дорожче за арахіс.
Олена робить батончики після роботи. Їй допомагають мати й сусідка.
З початку війни мій режим незмінний: підйом о 5:30, о 6:50 виїжджає автобус на роботу, о 18:00 приїжджаємо додому. Після вечері приступаємо до роботи на підтримку Збройних сил України. Трудимося до півночі. І так щодня. Найкращий відпочинок це зміна виду діяльності. Відновлююся, коли переключаюся з творчої роботи на підприємстві, де маю генерувати різні ідеї та втілювати проєкти, на домашню рутину, говорить Пугач. Батончики виготовляємо лише для ЗСУ. До перемоги не зупинятимемося. Але після закінчення війни займатися цим не планую. Готова ділитися рецептурою і контактами постачальників продуктів. Якщо хоча б в одній хаті кожного населеного пункту готуватимуть їжу для військових, то, можливо, ми швидше переможемо.
“Газету по-українськи” можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за “ковідну тисячу”