Сім улюблених видів і сортів ірисів Віталія Лугового
Історичні іриси
Змалку пов’язаний із природою, ріс серед квітів, і звісно, в нас удома були півники. Коли зустрівся з дружиною, зрозумів, що маємо спільний інтерес квітникарство. А Наталя ще більше закохала мене в царство квітів. Її мати, Євгенія Юрашко, особливо любила іриси. На її ділянці росло майже 30 історичних сортів. Нам вдалося зберегти всю колекцію як пам’ять про маму. Це квіти давньої селекції кінця ХІХ початку ХХ століть, колись вони були рідкісні і їх виписували через сільськогосподарські журнали. Це негофровані іриси і нині вважаються звичайними, проте приваблюють яскравими кольорами. Недарма ірис називають квіткою грецької богині Іриди. Легенда розповідає, що вона спустилася з неба веселковим мостом і подарувала ці квіти людям. Їх іще називають орхідеями на землі.
Карликові борідкові іриси
У нашій колекції на дачній ділянці під Тернополем їх росте майже 300 різних сортів. Вони милі і схожі на барвистих метеликів. Квітнуть одразу після дикорослих ірисів, що поширені у степовій зоні України. Дикорослі починають цвісти з кінця березня, а далі карликові з кінця квітня і до середини травня. Кожен ірис квітне до 28 днів, і ця краса триває практично все літо, адже в серпні починають квітнути японські і спурія.
Серед карликових поширені американські й австралійські. Проте українські сорти нічим не гірші.
Іван Марчук
Цей ірис уперше побачив у колекціонерки Марії Іванів зі Львова. Я захоплююся геніальною творчістю митця. Ірис вивів тернопільський селекціонер Ігор Хорош. Це велика гофрована квітка ніжного біло-жовтого кольору, борідки мають гірчичний відтінок. Як на мене, пелюстки цього ірису нагадують легендарні вуса Марчука. Взагалі, Ігор Хорош часто називає нові сорти на честь видатних людей. Каже, що квіти самі обирають собі ім’я. Серед його творінь є іриси з назвами Ліна Костенко, Назарій Яремчук, Барбара Брильська.
Серце океану
Це ще один ірис від Ігоря Хороша. Він став першим гофрованим у нашій колекції. Квітку створено на базі сорту World Premier, має темно-сині фоли й насичений блакитно-білий верх із вкрапленнями глибокого ультрамаринового кольору. Цей ірис справді викликає асоціацію з океаном біла піна й темно-синє тло.
Купальські зорі
Квітне в нашому саду вдруге. Це ірис бузкового й жовтого кольорів. Його вивела Марія Коноваленко. Вона теж прийняла колекцію ірисів від своєї матері. Потім зайнялася гібридизацією. Іриси добре піддаються селекції, проте це тривалий процес. На виведення одного сорту йде від 10 до 12 років. Спершу потрібно дочекатися запилення і визрівання коробочки. Потім треба посіяти насіння. Як мінімум три-чотири роки іде на вирощення сіянця. Із безлічі рослин вибирають декілька найкращих, решта в компост. Виведенням нових сортів селекціонер передає своє бачення світу, як і художник.
Танго журавлів
Квітка належить до ірисів космічного покоління. Її створила моя наставниця з ірисівництва Алла Черногуз. Це відомий і впізнаваний сорт селекції Алли Михайлівни. Танго журавлів вважаю шедевром. Квітка має персиково-рожевий колір, із величезними гофрованими внутрішніми пелюстками й зубчиками по краях.
Алла Михайлівна часто дарує сіянці. Серед них є такі, які вона не хоче реєструвати як новий сорт. Пояснює, що ці квіти не задовольнили всіх її вимог.
Вишивка осіннім листям
Ірис вивела Світлана Яковчук 2010 року. Кольорову жовтогарячу гаму квітки влучно передано в назві. Своїми відтінками вона одразу привертає увагу. Серед сортів селекціонерки в нашій колекції чимало карликових та середньорослих ірисів, і кожен має родзинку.
Догляд за будь-якими квітами це приємна, але копітка праця. З дружиною мріємо створити великий садово-парковий комплекс, щоб залишити свою казку людям.