У небо над Парижем 21 листопада 1783-го піднялась перша повітряна куля з людьми на борту. До цього часу кулі прив’язували ланцюгами до опори на землі.
Фізик Жан Франсуа де Розьє і маркіз Франсуа Лоран д’Арланд здійснили політ над містом на кулі братів Монгольф’є. За 25 хв пролетіли 9 км.
Політ відбувся у присутності великої кількості глядачів. Фізик і маркіз піднялись у повітря на кулі діаметром 15,5 м з території Булонського лісу і успішно приземлились. Отримали спеціальний дозвіл короля. До цього у політ на неприв’язаній кулі рекомендували відправляти лише ув’язнених а не вельмож.
До цього у вересні в присутності французького короля Людовика XVI брати Монгольф’є здійснили запуск повітряної кулі з тваринами в корзиі. Куля пролетіла 2 км. Кулі почали називати “монгольф’єри” – лляні мішки, покриті шаром паперу і наповнені гарячим димом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вівця, півень і качка здійснили перший політ монгольф’єра 231 рік тому
Через недоліки монгольф’єри згодом поступилися місцем шарльєрам – аеростатам, наповнюваним воднем. Однак у другій половині XX століття завдяки розробці нових вогнетривких матеріалів і балонних газових горілок, монгольф’єри знову стали популярні.
24 вересня 1784-го в Ліоні в повітря піднялась перша жінка – пані Тібль у присутності шведського короля Густава III досягла висоти 2700 м. і протрималась у повітрі 142 хв.
Куля “Глобус” наповнена воднем із пілотами за більш ніж дві години пролетіла відстань в 44 км від Парижа до села на околиці 2 грудня 1783 року. Це перший пілотований політ на кулі.
Політ був успішний, але куля приземлилася біля села. Більше трьохсот селян із вилами, граблями, палицями та ножами прибігли до місця приземлення із криками “Монстр! Йдемо вбивати монстра!”. Вони прокололи і порізали кулю на шматки.