План стійкості Володимира Зеленського: кордони України зразка 1991 року набудуть актуальності згодом

Головна Сторінка » План стійкості Володимира Зеленського: кордони України зразка 1991 року набудуть актуальності згодом

Днями президент України представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості України. І хоча суспільного резонансу цей докумет, як попередній план миру українського президента не викликав, усе ж він обговорюється. І не без певних дискуссійних моментів.

Також є обіцянка, що план буде деталізований разом із громадянським суспільством, бізнесом, представниками культурного середовища та експертами.

Ми відзначимо два основні моменти, котрі найперше впадають увічі, оскільки стосуються збереження державності України.

Перший – це те, що, за ствердженням президента, наразі Україна має сама визначити, “як жити зараз і як жити далі”. Важливий акцент – Україна сама обирає свій вектор розвитку.

І, другий, – Володимир Зеленський уперше публічно заявив про те, що кордони 1991 року на даний момент не актуальні. Ну що ж, про реалії так і потрібно говорити із суспільством прямо і без ілюзорних картинок.

Загалом, документ складається з 10 пунктів, що стосуються безпеки, енергетики, фінансів, зброї українського виробництва та співпраці з партнерами.

План передбачає кроки, які має виконати сама Україна, він не є альтернативою плану перемоги, який Зеленський презентував міжнародним партнерам.

Про війну і мир

Вирішальний момент війни, за твердженням Володимира Зеленського, буде у наступному році. Глава держави підкреслив, що “на цьому етапі вирішується, хто дотисне”.

Звернувшись до теми можливих мирних перемовин з Росією, президент укотре повторив тезу про те, що Україна “не торгує суверенітетом” і не відмовиться від прав на всю свою територію.

Однак Зеленський наголосив, що відновлення територіальної цілісності України відбудеться після політичних змін у Москві. Ну, і важливий наголос президента про слабку реальну можливість саме сьогодні вийти на кордони 1991 року.

Серед необхідних, на думку Володимира Зеленського, складрвих для виживання країни є внутрішня єдність, котра потрібна, щоб обʼєднати міжнародних партнерів.

“Світ шукає нових форматів взаємодії, і Україна запропонувала свою формулу миру. Світ усвідомив, що мир не буває подарунком, він потребує зусиль на основі єдності”, – аргументував президент Володимир Зеленський.

Він наголосив, що незабаром Україна завершить процедуру скринінгу українського законодавства для вступу в ЄС.

Також оптимістично Володимир Зеленський висловився щодо майбутнього вступу України в НАТО.

Цікаво, що президент відкинув чутки про проведення президентських виборів до кінця війни.

“Конституція і закони не дозволять провести вибори у воєнний час. Ніхто у світі цього не вимагає”, – заявив український лідер.

Нагадаємо, у публічному просторі оприлюднено низку ознак, котрі вказують, що вибори таки можуть бути наступного, 2025 року. Як от те, що Центральна виборча комісія нещодавно почала верифікувати кількість та стан вибоорчих дільниць.

Потреби фронту

Говорячи про армію, президент заявив про необхідність змін підходів до управління в ній. Він анонсував створення офісу військового омбудсмена.

Щодо забезпечення фронту вітчизняною зброєю, то за словами Верховного головнокомандувача, наступного року Україна виробить, як мінімум, 30 тисяч далекобійних дронів.

Зеленський також пообіцяв збільшити прямі кошти для бригад, щоби вони могли самостійно купувати дрони.

Президент каже, що Україна нарощує власне виробництво артилерійських снарядів. За минулий рік виробили 2,5 млн мінометних пострілів і снарядів для артилерії – калібрами від 60 до 155 мм.

Також поставлено завдання зробити щонайменше 3 тисячі крилатих ракет і ракет-дронів.

Не менш цікавим для широкого загалу є розділ “Гроші”. Але, якраз про них конкретики не було. Зеленський пояснив, що цей пункт ще мають затвердити з бізнесом і до нього буде окремий додаток.

Чимало деталей цього розділу залишились не оприлюдненими, єдине, що президент наголосив на важливості підтримки українського виробника.

Зокрема, на думку гаранта Конституції, зниження тиску на підприємства, які самі створюють вартість є дуже важливим.

Транзитом і розмито

Про декотрі галузі президент згадував швидше в контексті їх важливості, ніж з потребою детального публічного їх обговорення.

Напркилад, у галузі енергетики голова держави анонсував створення паспортів стійкості регіонів до кінця року, а в наступному році – паспортів генерації.

Зеленський наголосив, що атомна генерація має “очевидний пріоритет”. Але багато деталей цього пункту не озвучив, оскільки вони у закритому додатку.

У пункті про громади президент згадав у першу чергу прифронтові території, які потребують особливої підтримки, так само як і громади, які прийняли найбільше переселенців.

Глава держави наголосив на необхідності підтримувати та збільшувати міжнародні звʼязки на рівні громад.

У пункті, присвяченому людському капіталу, Зеленський вказав на необхідність створення інституту множинного громадянства та перезапуску дипломатичної служби. До кінця року мають бути заповнені всі вакансії українських послів.

Також буде створено Міністерство обʼєднання українців, яке займатиметься справами глобальної багатомільйонної української спільноти. До кінця року представлять кандидатуру міністра.

“Українці, де б вони не були, повинні мати можливість зберегти сильний звʼязок з українською державою”, – пояснив Зеленський.

Одним з найважливіших питань у галузі людського капіталу Зеленський назвав “збереження мільйонів українських дітей, які через війну перебувають у різних куточках світу”. Вони мають залишатися у полі української культури та українського життя.

Він також говорив про партнерство між державою і церквою і згадав заборону РПЦ в Україні і її представництва, зазначивши, що “час московської церкви закінчився”.

Зеленський також повідомив про ініціативу запровадити “культурний Рамштайн”.

У цьом контексті йдетсья про “культурну дипломатію”, як-от сприяння створенню кафедр україністики в іноземних університетах, розвиток українських перекладів, сучасного мистецтва тощо.

“Саме мовою культури можна досягти тих країн, які не досяжні для політиків”, – підкреслив Володимир Зеленський.

А в темі підтримки ветеранів, Зеленський анонсував інститут “помічника ветерана”, куди мають залучити 11 тисяч фахівців з супроводу ветеранів.

У кожній громаді у 2025 році планують створити реабілітаційні відділення, а також мережу ветеранських просторів у кожній громаді. Водночас, ветеранів активніше залучатимуть до державної служби.

Передбачена також додаткова оплата для сімейних лікарів за контракт з ветераном та програми житла для учасників російсько-української війни.

Повністю план із додатками буде готовий у грудні.

Влада відірвана від реальності

Однак, перші зауваження експертів стосувалися того, що в новому плані президента Володимира Зеленського, не згадувалась корупція та способи її ліквідації.

“Суспільство під час війни найбільше потребує ліквідації корупції та національної солідарності. А цього немає у так званому плані супротиву Зеленського. Крім того, для реалізації кожного потужного плану потрібна потужна команда виконавців. Зокрема, сильний уряд, коаліція у Верховній Раді. А також надпотужний компетентний президент та ЗСУ. Це необхідно, щоб можна було виконати будь-який план і він не залишався мріями та фантазіями на папері”, заявив експерт з соціальних питань Андрій Павловський.

На думку експерта, черговий план Зеленського є відволіканням суспільства від ситуації на фронт та в країні.

“Наша влада думає, що напевно економіка може так швидко розвиватися, після написання плану, а наступ військ РФ можна зупинити просто давши команду. При цьому армія у повній мірі не забезпечена ресурсами та озброєнням. Це показує наскільки влада відірвана від реальності. Вона перебуває у своїх планах та фантазіях” зазначає експерт.

Також Андрій Павловський згадав карикатуру Зеленського у The Times, зазначивши, що вона образлива для України. Однак в ній є доля гіркої правди. Зокрема, те, що руйнується економіка та енергетика, а ми в цей час приймаємо чергові потужні плани.

“Це свідчить про бажання влади жити у своїх ілюзіях у віртуальному світі. Однак від цього реальні проблеми не вирішуються. Вони навпаки тільки загострюються, бо їх вирішенням не займаються”, резюмує Андрій Павловський.