fbpx

Почалася студентська революція

Головна Сторінка » Почалася студентська революція

В Празі пройшла багатотисячна демонстрація чеських студентів 17 листопада 1989-го. її чеська поліція жорстоко розігнала. Почалася “Оксамитова революція”.

У Чехії 17 листопада відзначають память учасника студентських мітингів 24-річного Яна Оплетала, його вбили півстоліття тому нацисти. Відтоді в багатьох країнах відзначають День Студента. Сучасні чеські студенти отримали офіційний дозвіл на проведення мітингу. Прийшло 40 тисяч. Студентів зупинили поліцейські на Національному бульварі на шляху до Вацлавської площі. Учасникам демонстрації запропонували розійтися.

Тих, що залишилися, жорстоко побили поліцейські. Наступного дня учні празьких і братиславських вузів і актори столичних театрів оголосили тижневий страйк. До страйку приєдналися члени мистецьких та літературних об’єднань, організацій та установ.Активісти створили Громадянський форум – об’єднання демократичних сил. У його складі були незалежні організації, представники церков і звичайні громадяни .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Драматурга одноголосно обрали президентом країни

Представники влади зустрілися з лідером революціонерів Вацлавом Гавелом, почалися переговори. Той 26 листопада скликає мітинг. На маніфести вийшло 75% населення Чехословаччини. В історію революція ввійшла під назвою “Оксамитова”.

На загальнодержавної забастовку у Празі прийшло близько 800 тис. чоловік, в Братиславі – близько 100 тис, у великих містах люди також повиходили на площі. За тиждень після початку революції керівництво Комуністичної партії на чолі з Мілошем Якешем подало у відставку. Потім залишив владу і президент Густав Гусак. На дострокових виборах 29 грудня переміг Вацлав Гавел.

Припинила існування спільна держава чехів і словаків Чехословаччина 31 січня 1992 року. З 1 січня 1993 в Європі з’явилися дві нові суверенні республіки Чеська та Словацька. 13 листопада Федеральні збори Чехо-Словаччини прийняли закон про розподіл майна та конституційний акт про припинення існування ЧСФР як єдиної держави.