Помер неокласик Юрій Клен

Головна Сторінка » Помер неокласик Юрій Клен

Справжнє ім’я неокласика Юрія Клена – Освальд Бургардт. Український поет, перекладач, літературний критик. Родом із села Сербинівці Жмеринського району Вінницької області. Походить із сім’ї німецьких протестантів купця-колоніста Фрідріха Бурґгардта та Каттіни Сідонії Тіль. Домашньою була німецька мова.

Закінчив першу Київську гімназію і вступив на історико-філологічний факультет університету Св. Володимира. У період Першої світової війни Освальда, як німецького підданого, вислали до Мар’їної Гори Архангельської губернії. Повернувшись 1918-го до Києва, він закінчив навчання в університеті, вступив до аспірантури, викладав.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Помер автор кращого путівника Києвом

У 20-ті роки Бургардт належав, за образним висловом його побратима по перу Миколи Драй-Хмари, до “п’ятірного ґрона” неокласиків. 1931-го митець емігрував в Німеччину. Невдовзі у львівському журналі “Вісник” з’явилися його сонети, підписані псевдонімом Юрій Клен.

Будучи німцем за народженням, він вважав себе українцем за духом і присвятив своє життя і творчість Україні.

Його називали живим мостом між репресованими друзями, митцями Західної України та діаспорою.

“Предків не маєш? Тож будь тепер сам собі предок.
Люди забули легенди? Нову їм створи.
Втратили віру? Кресли на скрижалях їм кредо.
Щезли герої? Меча тоді в руки бери”.

Головний твір Юрія Клена – “Попіл імперій”, широкомасштабний літопис драматичних процесів XX ст. У ньому розкривається неспростовна закономірність краху монархічних і деспотичних надцержав-потвор. Трагічне знищення української культури у добу сталінізму, нелюдська жорстокість Другої світової війни – центральна тема твору.

З травня 1947-го і до смерті Юрій Клен працював головним редактором літературного журналу “Літаври” (виходив у Зальцбурзі, Австрія). За життя поета світ побачило 5 чисел журналу.

Напередодні смерті виступав у таборі Карлсфельді поблизу Мюнхена. Тримався сором’язливо та скромно. Приїхав дуже застудженим. Мав запалення легенів. В останню хвилину зауважив, що найчастіше у житті відчував голод. Помер 30 жовтня 1947-го у віці 56 років.

Іменем Юрія Клена названі вулиці у Вінниці та Києві.

Помер голос Народного Руху України Петро Осадчук. “Вище України – тільки небо. Але й небо над Україною також Україна!” – казав він.