Самопроголошена влада невизнаного Придністров’я відмовилася від постачання газу з Європи та гуманітарної допомоги від Заходу, попри критичну ситуацію з опаленням, спричинену припиненням поставок газу з Росії.
Таке рішення, ймовірно, було продиктоване Москвою, а не ініційоване місцевими лідерами, пише Politico.
Журналісти отримали доступ до переписки між Кишиневом та компанією “Тираспольтрансгаз”, яка показує, що Молдова пропонувала Придністров’ю закупівлі газу через європейські платформи. У Тирасполі відповіли відмовою, аргументуючи це “високими і нестабільними цінами”, що “не можуть конкурувати зі стабільними поставками Газпрому”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Газ в Європі подорожчав до максимуму після зупинки українського транзиту
Станом на зараз Придністров’я залишається без постачання газу як із Росії, так і з Молдови. Крім того, сепаратистська влада не прийняла пропозицію гуманітарної допомоги, зокрема генераторів. Уряд Молдови підтвердив автентичність листування та припустив, що за таким рішенням стоїть Москва.
Експертка вашингтонського Центру аналізу європейської політики Аура Сабадус наголосила, що ситуація є надзвичайною: школи та дитячі садки закриті, люди залишаються без тепла, однак керівництво Тирасполя відмовляється від співпраці з Молдовою, очікуючи допомоги з Росії, яка може й не надійти. За підрахунками молдовської газової компанії, для покриття потреб населення Придністров’я в європейському газі потрібно було б 20-45 млн в цьому опалювальному сезоні.
У Придністров’ї, регіоні Молдови, що перебуває під російською окупацією з 1992 року, відключили опалення та гарячу воду. Раптове припинення постачання тепла сталося після припинення транзиту територією України та відмови Москви постачати газ за іншими маршрутами, пише “Тирастеплоенерго”.
Придністров’я отримувало російський газ через Україну, але цей маршрут поставок було закрито 1 січня у зв’язку із закінченням терміну дії транзитної угоди.
Проблеми можуть виникнути у Молдови, яка напевно зіткнеться з нестачею електроенергії. Поки що на Молдавській ГРЕС у Придністров’ї, для якої і йшов російський газ, запаслися вугіллям і мазутом. Кишинів зробив запаси газу на кілька місяців і сподівається на допомогу Румунії з поставками електроенергії, якщо МолдГРЕС не зможе покрити потреби країни.