“Путіну не вдалося завадити співпраці Києва й Анкари”

Головна Сторінка » “Путіну не вдалося завадити співпраці Києва й Анкари”

 Я готовий зробити все можливе, щоб завершилася криза двох сусідніх держав. Сьогодні ще раз повторив, що ми із задоволенням приймемо в Анкарі саміт на рівні лідерів або перемовини на технічному рівні, каже президент Туреччини 67-річний Реджеп Таїп Ердоґан. 3 лютого відвідав Київ.

Анкара прагне знизити напругу, а не роздмухувати пожежу. Опубліковані сценарії окупації виснажують Україну. Ми підтримуємо її державний суверенітет і територіальну цілісність, включно із Кримом.

 За останні роки Туреччина досягла значних успіхів у відносинах із Україною в торгівлі, інвестиціях, туризмі й оборонній промисловості. Ми прагнемо досягти нашої цілі обсягу товарообігу в 10 мільярдів доларів. Скоро доб’ємося цього, додає Ердоґан.

Домовився з українським президентом розширити виробництво безпілотних літальних апаратів турецької компанії “Байкар” в Україні. Запланували побудувати в нас завод для виготовлення й облаштовувати їх українськими двигунами. Також хочуть створити навчальний центр, який готуватиме українців до управління безпілотниками.

 Це нові технології, додаткові робочі місця і посилення обороноздатності нашої держави, говорить президент України Володимир Зеленський, 44 роки.

Україна й Туреччина підписали угоду про створення зони вільної торгівлі. Анкара значно розширює сектори, в яких українські компанії зможуть працювати на постійній основі, а Київ заохочує турецькі підприємства працювати в себе. Угода може дати щороку зростання 2% внутрішнього валового продукту, каже міністр економіки 36-річна Юлія Свириденко.

Торік товарообіг із ­країною становив понад $7 млрд. З них український експорт ­сягнув $4,1 млрд а імпорт $3,2 млрд. 80% експорту становлять метал і зернові.

 Візит приурочений до 30-річчя ­встановлення дипломатичних відносин між Україною і Туреччиною. Ще за два місяці до нього ­Ердоґан висловив готовність бути посередником у конфлікті між Україною і Росією. Це створило атмосферу очікування, говорить директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, 55 років.

 Дві країни поступово зблизилися. Яскраво пролунало рішення про військово-технічну спів­працю. Тут важливо відзначити коментарі турецької сторони, що Москва не має жодного права впливати на співпрацю між Києвом і Анкарою. Це відповідь Путіну на його потуги завадити цьому співробітництву. Особливо вони були помітні під час його зустрічі з Ердоґаном у Сочі торік.

Є понад тисячу українських товарів, шо тепер можна постачати в Туреччину без мита. Наскільки ефективно реалізовуватимуть угоду, залежить і від українського бізнесу.

Для Ердоґана війна в Чорноморському регіоні між важливими партнерами Туреччини означатиме економічну та політичну катастрофу. З обома в Анкари великий товарообіг і потік туристів. Перетворення цієї території на зону бойових дій не може не хвилювати Анкару з прагматичних міркувань.

Туреччина є членом Північноатлантичного альянсу. Якщо Росія почне наступ на Україну, НАТО прийматиме відповідні рішення. Туреччина вступить у прямий конфлікт з Росією. Це відчутно вдарить по її економіці. Також вона має складну, конфліктну взаємодію з РФ на різних театрах бойових дій у Африці, Лівії, Азербайджані, Сирії. Це змушує її підтримувати високий рівень контактів із Кремлем, щоб убезпечитися від прямого зіткнення. Їй треба посилювати свої позиції в цьому діалозі. Зустріч турецького та російського лідерів у Сочі не дала жодних результатів. Тому Туреччина й пропонує бути посередником у переговорах.

Росіяни спершу закликали турецьку сторону натиснути на українців, щоб ми прийняли російські умови. Зараз побачили, що Ердоґан публічно наполягає на діалозі. У Москві не можуть просто відмахнутися. Напряму не погоджуються. Але опосередковано готові зустрітися, демонструючи повагу до турецького лідера.

“Мінські домовленості перенесуть війну з Донбасу на всю Україну”

8 лютого президент України 44-річний Володимир Зеленський зустрівся в Києві з главою Франції Еммануелем Макроном, 44 роки. Останній заявив, що Мінські угоди єдиний шлях врегулювання конфлікту на Донбасі.

 Україна підтвердила, що готова йти шляхом цих угод. Я обговорював це з Путіним. Він підтвердив наміри виконувати Мінські домовленості. Це єдиний шлях, що дозволить встановити мир, каже Макрон.

 Найближчим часом очікуємо переговорів лідерів “нормандської четвірки” (України, Німеччини, Франції та Росії. ГПУ), говорить Зеленський.

Напередодні Макрон у Москві зустрівся з президентом РФ 69-річним Володимиром Путіним.

 У Києві то кажуть, що виконуватимуть Мінські домовленості. То говорять, що це зруйнує їхню країну. І президент нещодавно заявив, що йому жоден пункт цих угод не подобається. “Ну, нравится не нравится. Терпи, моя красавица”. Іншої альтернативи немає, заявив Путін. Наголосив, що Україна мусить надати особливий статус Донецькій і Луганській областям до виведення звідти російських військ. Макрон зауважив, що наразі Москві не варто вимагати від Києва політичного врегулювання на Донбасі, бо вона сконцентрувала велику кількість військ на кордоні.

“Виконання Мінська за російським сценарієм найгірший варіант. Перенесе війну зі сходу на всю Україну, куди приїдуть бойовики та громадяни РФ у рясах новообраних депутатів з ОРДЛО. І які розказуватимуть, як нам жити та вказуватимуть вектори зовнішньої політики, пише у фейсбуку політолог Сергій Таран, 52 роки. З Росії знімуть санкції. Звісно, це не завадить Кремлю і далі постачати зброю бойовикам-депутатам. Миру точно не буде. Маємо вимагати від Зеленського негайно оприлюднити зміст усіх міжнародних перемовин”.

Андрій СКРИПНИК