Коли Верховна Ради ухвалює рішення, спікер Дмитро Разумков в одних випадках говорить депутатам “прошу підтримати та проголосувати”, а в інших – “прошу визначатися та проголосувати”. Про це повідомила Громадянська мережа “Опора”.
У першому випадку спікер нібито натякає парламентарям, що рішення потрібно підтримати, а у другому провалити.
Про “спеціальний” шифр почали говорити ще на початку роботи дев’ятого скликання парламенту.
“Опора” наводить приклад, коли у Верховній Раді були три сесійні дні, коли всі голосування провалилися, бо не набрали 226 голосів: 20 лютого 2020 року 227 голосувань, 17 березня 2021-го 87 та 18 березня 138. Перед усіма натисканнями на кнопку депутатів парламенту закликали “визначатися”.
Або ж навпаки. 3 вересня, 18 жовтня 2019 року, 7 травня, 25 серпня 2020-го парламент успішно підтримував ініціативи. У всіх випадках депутатів “просили підтримати та проголосувати”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Раду скликають на позачергове засідання – для звернення до США
Проте значно чіткіше “неформальні сигнали” депутатам прослідковуються у випадках, коли лише частину голосувань потрібно підтримати, а іншу провалити.
Наприклад, 15 січня 2020 року в стінах парламенту було 68 неуспішних голосувань і сім успішних. Сигнали “підтримати” “визначатись” спрацювали.
Висновки
Народні депутати у щонайменше 95% випадків орієнтуються на неформальні сигнали Разумкова. Статистика, каже, що це навряд випадковість.
Виникає питання: чи не забороняє цього законодавство?
Регламент не містить прямих заборон використовувати ті чи інші фрази спікеру чи віцеспікерам.
В цій ситуації варто або внести зміни до Регламенту, як це пропонують окремі депутати, або прийняти такі сигнали, як особливість українського парламентаризму, резюмує “Опора”.
Сьогодні відкрили шосту сесію Верховної Ради дев’ятого скликання.