Перед Новим роком президент України Володимир Зеленський звільнив Сергія Попка з посади начальника Київської міської військової адміністрації і призначив замість нього Тимура Ткаченка.
Ткаченко раніше працював заступником міністра з питань стратегічних галузей промисловості, а до цього був директором департаменту територіального контролю Києва.
Це переміщення на найвищих щаблях столичної влади не викликало б цікавості, якби не було перманентного протистояння Банкової з КМДА, починаючи з 2019 року.
Нагадаємо, 21 жовтня 2022 року Володимир Зеленський призначив екскомандувача Сухопутних військ Збройних Сил України Сергія Попка начальником Київської міської військової адміністрації.
До того президент Зеленський ще 1 березня звільнив київського міського голову Віталія Кличка з посади голови Київської міської військової адміністрації та призначив замість нього генерал-майора Миколу Жирнова. А 21 жовтня замінив Жирнова на генерал-полковника Сергія Попка.
І от тепер Попка поміняли на Ткаченка.
За законом “Про правовий режим військового стану”, військові адміністрації виконують низку завдань, включаючи і забезпечення цивільного захисту. Тобто Кличку з початку повномасштабного вторгнення суттєво урізали повноваження. Він відсторонений від виконання безпосереднього керівництва виконавчою владою в столиці та є керівником публічної влади, хоча за звичкою за все й про все від невдоволених киян “відгрібає” одноосібно.
Хоча коли трапляються неприємні ситуації, то всі стрілки переводяться саме на Віталія Кличка.
Київ особлива “пристрасть” Банкової
Неприязнь до Кличка та його команди з боку Зеленського та його команди відома давно. Медіа неодноразово повідомляли про плани Банкової роз’єднати посади мера Києва та голови Київської міської держадміністрації, щоб призначити головою КМДА свою людину.
Однак ідея відкусити шматок влади в мера Києва змогла реалізуватись із початком великої війни. З’явилася можливість законним шляхом призначити “свого” начальника Київської міської військової адміністрації.
Тут слід коротко пояснити різницю між двома органами КМДА та КМВА. За законом “Про правовий режим воєнного стану” голови обласних та районних держадміністрацій автоматично стають начальниками відповідних військових адміністрацій. І це логічно: це не виборні посади, на них чиновники призначаються указами президента, якщо президентові не подобається якийсь голова облдержадміністрації, він його просто замінює, а не запроваджує двовладдя. Інша ситуація із мерами міст. Це виборні посади. І закон дає президенту право призначати начальником міської військової адміністрації не мера, а якусь іншу особу.
Це був відвертий ляпас міському голові та міськраді. У законі прямо записано, за яких обставин у місті створюється військова адміністрація не на базі місцевого самоврядування, а над ним: якщо міська рада та/або її виконавчий орган та/або міський голова “не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження”. Тобто, простіше кажучи, якщо мер і депутати міськради втекли або виявилися зрадниками або ж місто окуповане і вони не можуть виконувати свої функції лише тоді створюється військова адміністрація з начальником-офіцером.
Військові адміністрації з начальниками-офіцерами були створені у низці окупованих та прифронтових міст, чиї мери або виявились нездатними виконувати свої функції в нових умовах, або надто ненадійними. І саме в цьому сумному ряду опинився Київ, причому першим у списку. Так, у березні 2022 року над столицею висіла загроза окупації, тобто Київ тоді був у небезпеці. Але те ж саме можна сказати і про Миколаїв, Запоріжжя, Дніпро, Харків, Суми, Чернігів. Однак там Зеленський не створив військових адміністрацій із начальниками-офіцерами. У Херсоні, ще коли він був під окупацією, Зеленський призначив начальником військової адміністрації абсолютно цивільну людину секретаря міськради Галину Лугову (мера Ігоря Колихаєва викрали окупанти і його доля досі невідома). Дещо пізніше президент Зеленський замінив Галину Лугову на полковника Романа Мрочка.
Хто крутитиме педалі виборчого велосипеду столиці?
Варто зазначити, що Сергія Попка ще в 2023 році вже намагались усунути з посади ті ж, хто його туди призначив.
Загалом генерал-полковник має непогані відгуки. І його посадили в крісло глави Київської військово-цивільної адміністрації з єдиною метою мінімізувати впливи в столиці обраного мера Віталія Кличка. Однак Сергій Попко поміркована людина, а тому на роль скандального “рекетира” частини повноважень у Кличка не підійшов.
Отже, попри зрослу для ОП потребу в розгойдуванні позиції Віталія Кличка, можливості, котрі сьогодні надає посада меру великого міста, а тим більше столиці, перевищують доступне будь-якому міністру. У декого ще з 2019 року тримається непозбувний відчай: життя проходить, а тут величезна грошва пропливає мимо.
Причому, не після результатів, а в ході процесу.
Водночас, питання “оптимізації керівного складу органів місцевого самоврядування Києва” лягає і в політичні та виборчі потреби Банкової. Тож нещодавня зміна вивіски на дверях начальника КМВА це частина зусиль щодо переформатування місцевих адміністрацій під майбутні вибори.
Як відомо, у Кличка “несанкціоновано”, без згоди ОП, попри все тримається непоганий рейтинг.
Тож час від часу обраному киянами очільнику столиці Віталію Кличку доводиться серйозно ставати в боксерську стійку. Для Банкової проблема в тому, що мер Києва, який за першої каденції заручився підтримкою іншого машиніста, тоді президентом був Петро Порошенко, – на останніх виборах мав заліковку, яка ефективно працювала на нього.
І з іншого боку, кияни більше підтримували Петра Порошенка, ніж Володимира Зеленського.
Отже на нового начальника Київської міської військової адміністрації Тимура Ткаченка покладена місія поміняти полюси впливу.
Вочевидь, в ОП вважають, що йому це більше під силу. Бо хоча Ткаченко й займав посаду заступника міністра з питань стратегічних галузей промисловості, однак більше відзначився у ролі “смотрящого” за київськими МАФами та пляжами. Тобто формулу потоків та табличку ділення знає добре.