Міністерство закордонних справ України заявило про рішучий протест проти примусової мобілізації українців, що проживають на тимчасово окупованих територіях, зокрема в Криму, Севастополі, а також частинах Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей.
Ця мобілізація оголошена в рамках “весняного призову 2025”. Про це йдеться у заяві, опублікованій на сайті зовнішньополітичного відомства.
“Призов на окупованих територіях грубо порушує міжнародне право, зокрема Женевську конвенцію, яка забороняє державам-окупантам примушувати цивільних осіб служити в збройних силах або допоміжних структурах, а також чинити тиск чи вести пропаганду для залучення до армії”, – зазначено в заяві МЗС.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мобілізація без медогляду не є підставою для звільнення – рішення Верховного суду
Українські дипломати закликали міжнародну спільноту посилити політичний, дипломатичний та санкційний тиск на Росію. Крім того, міністерство звернулося до Міжнародного кримінального суду з проханням провести розслідування щодо цього воєнного злочину.
МЗС також закликало громадян України, що перебувають на окупованих територіях, уникати російського призову.
У разі примусової мобілізації рекомендується покинути військові підрозділи, повернутися на підконтрольну Україні територію або виїхати в інші країни. У разі залучення строковиків до агресії проти України Міністерство пропонує скористатися проєктом “Хочу жити” та добровільно скласти зброю.
Окремо, МЗС звернулося до етнічних українців, які є громадянами Росії, з закликом не брати участі в агресії проти України, згадати своє коріння та не ставати співучасниками воєнних злочинів.
Більшість українців виступили проти зменшення віку мобілізованих у будь-якому випадку. Такі дані опитування опубліковані компанією Socis.
Як пише компанія, респондентам було поставлено питання щодо можливості зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 чи 20 років у випадку погіршення ситуації на фронті.