Україна заявила, що вперше використовувала американські винищувачі F-16 для перехоплення безпілотників і ракет Росії під час масованих атак.
Натомість РФ вирішила вберегти свою авіацію від потенційних ударів. Про це пише The Wall Street Journal.
Видання зазначає, що атаки Росії підкреслюють відчайдушну проблему для України – як захистити свою територію обмеженою кількістю систем протиповітряної оборони та зменшенням запасів ракет-перехоплювачів.
За словами командувача Повітряних сил ЗСУ Миколи Олещука, Україна збила половину з 10 ракет і 60 з 81 безпілотника іранського виробництва, випущених Росією під час однієї з атак.
Водночас Міністерство оборони РФ заявило, що націлило на об’єкти аеродромної інфраструктури високоточну зброю великої дальності, зокрема аеробалістичні ракети “Кинжал” і безпілотники.
Масштаби збитків поки залишаються незрозумілими. Однак, президент України Володимир Зеленський заявив, що удари в понеділок завдали значної шкоди енергетичним об’єктам, що посилює занепокоєння щодо готовності країни до наближення зими. За словами президента, деякі з безпілотників і ракет під час останніх атак були перехоплені за допомогою реактивних винищувачів F-16, які почали надходити цього літа.
“Цього недостатньо”, – сказав Зеленський.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський розповів про участь F-16 у відбитті масованого російського обстрілу 26 серпня
Київ закликає своїх союзників дозволити використовувати зброю далекого радіусу дії західного виробництва, зокрема, ракети ATACMS, надані США, для завдання ударів через кордон. Тим часом представник США заявив, що Білий дім не планує змінювати свою політику щодо ударів по цілях у Росії.
Зіткнувшись із такими обмеженнями, Київ активізував зусилля з розробки та розміщення власної зброї. Зеленський заявив, що Україна успішно випробувала балістичну ракету вітчизняного виробництва, що потенційно дозволить Києву завдавати сильніших і глибших ударів по території Росії. Минулого тижня Україна заявила, що вперше застосувала ракету-дрон вітчизняного виробництва під назвою “Паляниця” для нападу на російські війська.
Видання наголошує, що посилення повітряного бомбардування Росією відбувається через три тижні після блискавичного вторгнення України в російську Курську область. Росія тим часом прискорила наступ на сході України, де наближається до важливого матеріально-технічного центру – Покровська.
“Завдання для Києва полягає в тому, щоб намагатися захистити якомога більше критичної національної інфраструктури, коли у вас є значна суша, і ви стикаєтеся з цілим рядом загрозливих систем від односторонніх ударних безпілотників і плануючих бомб до крилатих і балістичних ракет”, – сказав Дуглас Баррі, старший науковий співробітник військової аерокосмічної галузі Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні.
Україна залежить від своїх західних союзників щодо постачання ракет-перехоплювачів протиповітряної оборони. У червні Білий дім заявив, що пришвидшить доставку ракет-перехоплювачів ППО в Україну, перенаправивши заплановані поставки в інші країни-союзники.
“Дефіцит ракет-перехоплювачів протиповітряної оборони залишається однією з найсерйозніших проблем для України”, – сказав Джастін Бронк, старший науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних служб у Лондоні, який вивчає повітряну силу та технології.
На початку цього року Зеленський заявив, що Україні потрібні 25 ракетних комплексів Patriot для захисту всієї території країни. Точну кількість комплексів Patriot, які зараз працюють в Україні, визначити неможливо, але союзники Києва передали близько п’яти.
Україна має також низку інших систем протиракетної оборони, включаючи Nasams і Iris/T, хоча вони не настільки ефективні проти балістичних або гіперзвукових ракет і протиповітряних ракет, перепрофільованих з оборонних на атакуючі.
Великі повітряні цілі можуть подолати українську оборону, а системи ППО іноді не можуть достатньо швидко перезарядитися. Україна замість ракет “земля-повітря” використовує артилерію та гелікоптери для збивання дешевих безпілотників.
Попри посилені заклики України до США скасувати заборону на використання ATACMS у Росії та найбільший обстріл війни цього тижня, адміністрація Байдена не планує змінювати свою позицію, заявив один із чиновників США.
За даними американської розвідки, з тих пір, як Україна почала отримувати ATACMS, Росія пристосувалася, перемістивши 90% своїх літаків на військові бази за межами радіусу дії ракет.
За словами одного з американських чиновників, це означає, що запуск ATACMS на російську територію сьогодні матиме мінімальний вплив. Україна, швидше за все, матиме більше успіху зі своїми безпілотниками, які використовувала для ураження цілей у Росії в останні місяці. Хоча США збільшили виробництво ATACMS, запаси все ще обмежені.
Сполучені Штати Америки не змінили політику щодо ударів своєю зброєю вглиб території РФ. Однак, допомагатимуть Україні аж до відновлення територіальної цілісності. Про це заявив речник Пентагону Патрік Райдер.
Однак, за словами представника Пентагону, США продовжать консультації з українцями та своїми партнерами.