15 листопада віряни вшановують Гурія і Самона.
Гурій і Самон були двома правовірними мужами, які жили поблизу міста Едеси в усамітнених місцях, де служили Богу в пості і молитві. Вони також наставляли інших на шлях правди і навертали багатьох від ідолопоклонства. За це вони були схоплені і поставлені перед суддею Антоніном, який вимагав від них, щоб вони поклонилися богу Дію і принесли кадило в храм. Гурій і Самон відмовилися відступитися від своєї віри і були піддані жорстоким мукам. Нарешті вони були усічені мечем і отримали вінці мучеництва.
В цей день згадують преподобного Паїсія. Він був видатним чернечим наставником і письменником, який жив у XVIII столітті. Народився в Полтаві в родині священика і отримав ім’я Петро. З дитинства прагнув до чернечого життя і вивчав Святе Письмо та твори святих отців. 1741 року він прийняв постриг з іменем Парфеній, а потім Платон. Він подорожував по різних монастирях і пустелях, шукаючи духовного наставника і знання про ісихазм. Він також відвідав Святу Землю і Синайську гору. 1763 року він оселився в монастирі Святого Іоанна Коліви на Афоні, де він зібрав багато чернечих учнів і заснував чернечу Лавру. Переклав із грецької на слов’янську мову багато творів святих отців, зокрема Філокалію. Він також написав власні твори про духовне життя, молитву і покаяння. Помер 1794 року і був похований в своєму монастирі. Був проголошений святим 1988 року.
Прикмети
Пливуть низькі хмари погода скоро погіршиться.
Сильний вітер закінчиться лише після 6 грудня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Різдвяний піст 2023: нова дата, заборони та кому їх можна не дотримуватись
На сході сонце має червоний колір до завірюхи.
Що завтра не можна робити
Починається Різдвяний піст. Забороняється їсти м’ясо, молочні продукти, яйця. Також заборонено лихословити, сваритися, лаятися. Не можна голосно сміятися, гуляти, веселитися, краще вільний час проводити в молитві.
Що можна робити
В давнину вірили, що святий Гурій допомагає лікувати зубні хвороби, а тому йому молилися цього дня про зцілення. Також було прийнято допомагати нужденним з їжею та одягом.
15 листопада за новим церковним календарем ПЦУ розпочнеться Різдвяний піст або Пилипівка. Він триває 40 днів і закінчиться перед Різдвом, 24 грудня. З переходом на новоюліанський календар Різдво в Україні відзначатимуть 25 грудня.
У Різдвяний піст дотримуються суворих правил харчування. Це повне виключення з раціону м’яса, яєць та молочних продуктів. Водночас від дня тижня залежить, що можна їсти на Різдвяний піст.По середах і п’ятницях протягом Різдвяного посту дотримуються сухоїдіння, що означає вживання тільки неперероблених продуктів, які не пройшли термічної обробки.