Проєкт журналістських розслідувань Bihus.Info заявив, що за ними незаконно стежила Служба безпеки України.
А операцію здійснював Департамент захисту національної державності СБУ. Про це Bihus.Info повідомили у понеділок.
Журналісти ідентифікували тих, хто реалізовував операцію зі встановлення прихованих камер у готельні номери, де редакція перебувала 27 грудня.
“Судячи з відео, до встановлення техніки імовірно залучали і Департамент оперативно-технічного забезпечення СБУ”, – кажуть у Bihus.Info.
Спершу представники СБУ під легендою замовлення корпоративу для офісних співробітників двічі у період 15-22 грудня прибували в етнографічний комплекс “Українське село” під Києвом, щоб детально оглянути номери, в які 27 грудня заселиться редакція Bihus.Info, повідомляють.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кожен третій народний депутат за повномасштабну війну купив собі автомобіль
Потім 26 грудня під легендою власного корпоративу у комплекс прибули три десятки людей.
Вони привезли великі валізи, у яких вірогідно перебувала необхідна для встановлення техніка. Група, з великими валізами, виїхала з комплексу того ж вечора.
“Решта людей на чолі з Ігорем Кравченком з ДЗНД лишилась ночувати до ранку 27 грудня”, – пише Bihus.Info.
Після виїзду Bihus.Info з комплексу, ввечері 28 грудня, у більшість номерів, де перебувала редакція, заїхала інша група чоловіків.
“У цій групі чоловіків, яка очевидно приїжджала забирати приховану техніку, також був щонайменше один з тих, хто раніше відвідував “корпоратив” з Ігорем Кравченком. Окрім частини кімнат, ця група теж побувала і в сауні”, – розповіли.
1 січня у комплекс повернулася ще одна група осіб, уже третя. Вона заїхала у дві кімнати над сауною. Ці кімнати для третьої групи забронював і оплатив ще 28 грудня “Ігор номер 2”. Він намагався орендувати їх на 28 грудня, але не зміг через бронь сторонніми людьми.
“Таким чином, редакція вважає, що приховані камери були незаконно встановлені у сауні та щонайменше восьми кімнатах (будинки “Морква”, “Вишеньки”, “Хата 2”, “Хата3”), – пишуть Bihus.Info.
Докази встановлення техніки у різних номерах журналісти зафіксували під час власного розслідування.
У будинках, оформлених як стилізовані українськи хатинки, приховані камери встановили у вішаки для одягу. Місце під них вирізане і в вішаках, і в стінах.
У сауні камера найімовірніше була встановлена в антресолі.
А в інших номерах представники Bihus.Info пригадали девайси у стелі, схожі на пожежну сигналізацію, яких пізніше при огляді приміщень не виявилось.
У письмовому коментарі Bihus.Info СБУ проігнорувала питання про те, чи отримувались ухвали суду на встановлення прихованої техніки у спальні кімнати. А також про те, як матеріали телефонного прослуховування та відео з прихованих камер у спальнях опинились на “сайтах-сміттярках”.
В СБУ також не відповіли чітко на запитання, чи існує якесь чинне кримінальне провадження щодо будь-кого із колишніх або нинішніх членів редакційного колективу.
У січні мережі YouTube з’явилося відео з телефонними розмовами нібито працівників Bihus.Info. Журналіст Денис Бігус заявив, що прослуховування і спостереження були незаконними. Редактор Bihus.Info Максим Опанасенко сказав, що за співробітниками Bihus.Info стежили щонайменше декілька місяців.
СБУ заявила, що розслідує обставини незаконного прослуховування і відеозйомки.
Журналістка Bihus.Info подала заяву до Нацполіції за трьома статтями – втручання в особисте життя, перешкоджання журналістській діяльності і порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв’язку або через комп’ютер.