Якщо зараз нічого не зробимо землі своєї більше не побачимо. Сьогодні нам міняють терміни оренди. Завтра напишуть, що все продано, 45‑річний Руслан Ференці із села Рокита Миргородського району на Полтавщині відстоює своє право на користування земельними паями, які 2018‑го успадкував від баби.
Із ним ще десяток селян. Першою на сполох забила 34‑річна Людмила Боженко із села Говори Миргородського району. Говорить, її тітку 72‑річну Любов Дебелу із Рокити обманули під час підписання договору. Землю взяли в оренду на 49 років замість семи.
У тітки два паї в одного фермера. Взимку 2017 року додому до неї приїхали керівник фермерства і юрист. Запропонували підписати додаткову угоду в трьох екземплярах. Мова йшла про сім років оренди. Підписи ставили тільки на останній сторінці. Тітчин екземпляр договору мали віддати їй на руки після реєстрації. Але так і не віддали, розповідає Людмила. А цього року я випадково дізналася, що договори у всіх укладені на 49 років. У однієї жіночки чоловік у ДТП загинув. Вона поїхала до фермера, аби взяти документи й оформити на себе спадщину. Виплати отримати. Її поставили перед фактом договір до 2066 року. А її покійний чоловік начебто забрав за це гроші наперед.
Людмила хотіла з’ясувати все у фермера, але там документи не видавали. Тож вона взяла витяг із реєстру. В ньому дійсно стояла дата договору оренди до 2 лютого 2066‑го.
Фермер нічого мені пояснювати не захотів, бо я не пайовик. Почала звертатися у всі можливі інстанції. В податковій мені відповіли, що такі земельні ділянки взагалі не числяться. А у витягу оренда на 49 років, продовжує Людмила. Коли запросила другий раз витяг звідти вже зникло прізвище приватної нотаріуса Берези, яка оформляла договори. Був просто зазначений Хорольський районний нотаріальний округ. А також зникла дата оренди. Просто пуста графа. Намагалася з’ясувати, хто заходив у реєстр і вносив зміни. Сказали, що це неможливо дізнатися. Мені нічого не залишалося, як викликати опергрупу.
У поліції кримінальне провадження відкрили 27 квітня цього року. Пізніше звернулися й інші пайовики. Всього одинадцятеро. Також подали до суду цивільні позови. Хочуть, аби їм дозволили вільно розпоряджатися своєю землею.
Руслан Ференці отримав паї від баби 2018‑го. Наступного року оформлював спадщину. Договорів не було. Коли закінчується їхня дія з’ясувати не вдавалося.
Я місяць їздив у земельний відділ, щоб взяти копії документів. Там записано було, що баба 2010‑го на 10 років уклала договір оренди. Його дія закінчувалася торік. Фермер сказав принести свої документи, аби перепідписати договори. І тут на сайті Держгеокадастру знаходжу якусь додаткову угоду, де моя земля переходить в оренду на 49 років. Хто й коли ту додаткову угоду підписував невідомо, розповідає Ференці. Цьому фермеру всі в селі довіряли. Він місцевий. Багато його з дитинства знали. Справно за паї платив. Тому коли ту додаткову угоду людям підсовували ніхто й в думках не мав, що так непорядно поступить. Там не було ні цифр, ні дат.
Після розголосу з деякими селянами переуклали договори на 10 і 15 років, документи підписані на кожній сторінці.
Селянським фермерським господарством “Явір”, про яке йде мова, керує Іван Семука. Людей в оману не вводив, запевняє.
Багато неправди про нас кажуть. Не було ніякого обману й умислу. Все підписано по закону. Те, про що розповідають, пройдений етап. З людьми немає жодних непорозумінь. З ким були все владнали, говорить Іван Миколайович.
Досудове розслідування у справі триває. Спочатку було 11 потерпілих. Зараз частина людей заяви забрали, кажуть в обласній поліції.
Потерпілих у справі не менше п’яти. Спочатку її розслідували як шахрайство. Пізніше перекваліфікували на статтю “підробка документів”, розповідає Роман Грішин із відділу комунікації обласної поліції. Зараз справа на погодженні в прокуратурі у зв’язку з перекваліфікацією. Призначені експертизи.