Шеф ЦРУ залишиться при справах? Що привело Вільяма Бернса до Києва у завершення каденції Байдена

Головна Сторінка » Шеф ЦРУ залишиться при справах? Що привело Вільяма Бернса до Києва у завершення каденції Байдена

Володимир Зеленський повідомив, що неодноразово спілкувався з Бернсом до цього. І в Україні, і у США, і в європейських країнах, і в інших частинах світу. Офіційно ж останній раз до 21 грудня 2024 року вони бачилися у липні 2023 року.

“Таємниць не розголошуємо, але контакт зберігаємо. Напевне ще побачимося, і обов’язково побачимо, як ця війна завершиться реальним, надійним миром, заради якого ми і працюємо разом”, – сказав Володимир Зеленський після візиту до України голови ЦРУ Вільяма Бернса.

Анонс нової зустрічі з Бернсом інтригує, адже незабаром його має замінити Джон Реткліф – кандидат від обраного президента США Дональда Трампа. Чи означає це що Бернс відіграватиме важливу роль у мирному процесі по Україні й після інавгурації Трампа? Цілком можливо.

Дублер Келлога?

Вільям Бернс до роботи у ЦРУ співпрацював з демократами і з республіканцями, зокрема – як посол США у Росії. Саме він у листопаді 2021 року попереджав Україну про повномасштабний наступ РФ. Його зв’язки і поінформованість дозволяють претендувати, мінімум, на неофіційне посередництво. У цій ролі він може бути корисним Трампу. Наприклад, готувати візит Кіта Келлога до України.

Цікаві сигнали з цього приводу надходять із Росії. У країні-агресорці автори пропагандистських пабліків вважають, що чинний шеф ЦРУ “зачищає компромат” на деяких демократів. За версіями російських пропагандистів, хакерська атака на державні реєстри, що сталися напередодні не випадкові. Російський пропагандист Родіон Мірошник припустив, що Бернс навіть обговорив із Зеленським долю таємних баз ЦРУ. Цю версію розвинув лідер праворадикальної французької партії “Патріоти” Флоріан Філіппо: “Яструби” намагаються ескалювати конфлікт”. За його словами, 11 баз ЦРУ нібито розташовані вздовж російського кордону. Щоправда, The New York Times писали про ці бази ще у лютому 2024 року.

Які вузли розв’яже

В Україні експертні думки розійшлися: одні кажуть, що візит візит ритуальний, мовляв, Бернс приїхав попрощатися, інші наполягають на тому, що Бернс був з певною важливою місією. Шириться версія, що високий гість – ключовий комунікатором із Кремлем як зі сторони США, так і зі сторони України.

Наприклад, наприкінці літа 2024 року саме Вільям Бернс нібито домовився з Індією і Китаєм про те, щоби обмежити можливості Путіна завдати ядерного удару по нашій країні.

У зв’язці з радником президента США Джейком Салліваном Бернс стримував постачання зброї до України, зазначив політолог Володимир Цибулько: “Швидше за все, його візит був суто ритуальним”.
Однак цьому суперечать публічні висловлювання директора ЦРУ, котрий попереджав у квітні 2024 року, що відмова підтримувати Україну у протистоянні з РФ “була би помилкою історичного масштабу для США”. Тоді ж, до слова, він пророкував поразку нашої країни до кінця 2024 року.

21 грудня у Києві Вільям Бернс був конкретним посланцем Байдена, припускає колишній керівник Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж. За його словами, обговорили актуальні питання допомоги, а також про можливі сценарії розвитку подій на основі тієї інформації про Росію, котру має шеф ЦРУ.

Підсумкові активності

До Києва Вільям Бернс прибув прямо з Катару, де “провалилися” переговори між Ізраїлем і ХАМАСом про обмін заручниками. Однак дипломати сторін залишаються у Катарі, готуючи ґрунт для відновлення процесу за нового президента США Дональда Трампа.

Ми можемо припустити, що до Катару могли прибути не лише представники Ізраїлю, ХАМАСу, а й приватно – “гінці” від Путіна. Під час “прямої лінії” 19 грудня диктатор заявляв про відкритість до діалогу. Але перспективи могли бути ускладнені масованими обстрілами РФ, з одного боку, і гострою реакцією Зеленського на це – з іншого. Тож якщо Путіна дуже зачепило нецензурне слово на його адресу, то Бернс якраз міг відіграти роль вправного переговорника, котрий уже стримував Путіна й раніше. Не виключено, що він згладжує “гострі кути” і нині.

Синхроном до перебування шефа ЦРУ в Києві стали вислови Дональда Трампа на конференції в Аризоні про готовність до зустрічі з Путіним. Речник диктатора Дмитро Пєсков, коментуючи вислів, зазначив – імпульси підготовки до зустрічі відсутні. Але радник голови Офісу президента України Сергій Лещенко заявив – Києву треба бути готовим до переговорів.