За народним календарем 8 вересня відзначають день Наталки Вівсянниці та Адриана Осіннього.
Традиції цього дня пов’язані з вівсом. Сноп з вівса нового врожаю заносили в хату та ставили біля ікон, в красному куті.
У цей період в окремих регіонах тільки починали косити овес, в інших прибирання вівса вже завершували. З зерна нового врожаю варили кисіль і пекли млинці та оладки. З цього приводу існувала приказка: “Адріан толокно місив, а Наталія млинці пекла”.
З толокна (товчене або грубого помелу борошно, виготовлене з попередньо пропарених, висушених, обсмажених і очищених зерен злаків. – Gazeta.ua) варили каші. Найперше, давали їх дітям та недужим. Його додавали в рідкі юшки, використовували як начинку для пирога. З цілого зерна варили каші, робили солод для хмільних і лікувальних напоїв.
На Наталії Вівсяниці навіть коней щедро пригощали вівсом, казали “не коні везуть, а овес везе”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 8 вересня з днем ангела вітаємо володарів 8 популярних імен
Цього дня також гілку горобини з ягодами зрізали та ставили вдома, вважаючи її оберегом сімейного благополуччя. Також вірять, що горобина захищає від жахливих снів про покійних.
Народні прикмети цього дня
Грім гримить – до теплої осені.
Якщо на небі хмари рідкі, то наступного дня буде холодно і ясно.
Ранок цього дня холодний – зима буде морозною і ранньою.
Якщо багато опеньків в лісі, то “бабиного літа” чекати не слід.
Що сьогодні не можна робити
Закоханим парам у день Адріана та Наталії – християнських покровителів подружжя – не можна сваритися, інакше можуть розлучитися навіки. День потрібно провести в любові, гармонії та єднанні, тоді й подальше спільне життя буде таким.
Сьогодні не рекомендують їздити на конях та використовувати їх для земельних робіт.
Також не варто сумувати й байдикувати. Потрібно встигнути зробити все до дощів і холодів.
8 вересня у православній церкві молитовно згадують мучеників Адріана та Наталію, а також вшановують пам’ять священномученика Петра (Івлєва); священносповідника Георгія (Коссова), пресвітера; священномученика Віктора (Еланського), пресвітера; новомучеників Петра (Бордона) та Дмитра (Морозова); священносповідника Миколу (Могилевського); блаженну Марію (Федіну).