Щоденне вживання вершкового масла впливає на організм – як зараз, так і в майбутньому.
Вершкове масло має деякі поживні переваги. Якщо ви додасте в картоплю трохи вершкового масла, то воно допоможе вітаміну А, що міститься в картоплі, краще засвоюватися організмом, пише Parade.
“Вершкове масло є джерелом жиру, який збільшує засвоєння жиророзчинних вітамінів з інших продуктів і може зробити їжу або закуску більш ситною”, – пояснила дієтолог Алісса Рамсі.
Водночас, людям з високим рівнем холестерину варто уникати надмірного вживання масла.
“Кожному корисно звести до мінімуму споживання насичених жирів. Всі насичені жири слід вживати з обережністю, оскільки вони, як правило, сприяють запаленням в організмі”, – зазначила дієтолог Даніель ЛаФата.
Обидва дієтологи відзначили, що те, як масло впливає на здоров’я, залежить наскільки активна людина, чи є у неї які-небудь захворювання, який її загальний раціон і скільки масла вона споживає.
Рамсі пояснила, що це також залежить від того, як використовується масло. Наприклад, якщо хтось щодня їсть продукти, обсмажені на вершковому маслі, це вплине на нього інакше, ніж на людину, яка їсть смажені овочі з маслом. Якщо ви регулярно віддаєте перевагу першому варіанту, Рамсі сказала, що це може вплинути на рівень енергії.
“Деякі люди виявляють, що у них спостерігається спад енергії після їжі, що складається в основному з жирів з мінімальною кількістю вуглеводів або білків”, – зазначив Рамсі.
Якщо ви їсте багато вершкового масла, це може призвести до збільшення ваги.
“Вживання занадто великої кількості може призвести до збільшення ваги, оскільки це калорійна їжа”, – пояснила Даніель ЛаФата.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не таке вже й корисне: скільки сала можна з’їдати в день
З часом надмірне вживання вершкового масла може негативно вплинути на здоров’я серця, спровокувавши серцево-судинні захворювання, сказала Рамсі.
Дієтологи рекомендували замінити вершкове масло оливковою олією, маслом авокадо, кунжутним, або маслом волоського горіха.
Час від часу трохи вершкового масла не завдасть великої шкоди організму. Якщо помітили, що споживаєте його багато, подумайте про те, щоб скоротити його споживання заради здоров’я свого серця.
Є кілька ознак, які вказують на справжність вершкового масла. Перевірити це можна, не відходячи від прилавка.
Перевірте маркування: справжнє масло повинно мати маркування “масло вершкове” або “масло селянське”.
Перевірте склад: справжнє масло повинно складатися з вершкової сировини або з молока. Воно повинно бути густим, кремовим і мати приємний аромат.