Майже три роки триває повномасштабна війна. Для зрадників та корупціонерів це золотий час для заробітків. Перші напряму продають Україну ворогові, другі грабують державу зсередини. Виявляти подібних злочинців допомагає поліграф, у суспільстві він більш відомий під назвою детектор брехні. Як ця технологія може змінити хід боротьби за чесність у складний час для України?
Що таке поліграф і як його застосовують
Поліграф допомагає визначити – людина говорить правду чи обманює. Під час розмови він фіксує психофізіологічні показники: дихання, рухи, потовиділення, кровотік на пальцях, пульс, тиск. Якщо людина говорить неправду, прилад повідомляє про зміни психофізіологічних показників.
Послуга детектора брехні є досить популярною в українських містах. Зокрема, активно використовує поліграф Львів від Корж Уляни, яка є спеціалістом-поліграфологом ВАП. Послугу поліграфа замовляє бізнес для перевірки нових працівників під час працевлаштування, проведення службових розслідувань. Також детектор брехні Львів може підтвердити або спростувати чесність у подружніх стосунках, відсутність залежностей у дорослих і дітей.
Застосовується ця технологія й у державних органах. Під час війни насамперед перевіряють на поліграфі керівний склад Міноборони та Генштабу. Також центральний апарат та посадових осіб, які мають доступ до державної таємниці. Як стверджує спеціаліст-поліграфолог ВАП Уляна Корж, роль поліграфу неоціненна для перевірки співробітників Нацполіції, НАБУ, СБУ, прокуратури, військових, волонтерів. Перевірки проводяться як для тих, хто бажає влаштуватися на роботу, так під час кримінальних розслідувань.
Наприклад, у 2019 році президент Володимир Зеленський наполягав, щоб депутати від партії “Слуга народу”, які перебувають у складі фінансового комітету Верховної Ради, пройшли перевірку на поліграфі. Під час повномасштабної війни на детекторі брехні тестують російських військовополонених, таким чином виявляють причетних до вбивств цивільних під час окупації певних регіонів.
Чи можна довіряти результатам поліграфа
Сфера застосування детектора щороку збільшується. Окрім державних та приватних установ, які долучають результати дослідження на поліграфі, як докази у випадку призначення судової експертизи, його почали використовувати й громадські організації. Днями набув розголосу випадок у футболі, коли делегат матчу від федерації футболу зізнався на поліграфі в отриманні хабара від однієї з команд. Ще кілька років тому довести подібне було просто неможливо.
Міжнародний досвід і перспективи використання поліграфа в Україні
Поліграф широко застосовується в США. Зокрема, в одного із американських генералів ще в 1917 році із сейфу був викрадений секретний документ. Коло підозрюваних сягало 70 осіб. У результаті була виділена одна людина, котра, на переконання винахідника поліграфу Вільяма Марстона, була причетна до зникнення документу. Невдовзі підозрюваного затримали, якраз у момент передачі німецькому агенту викраденого документу.
Нині поліграф використовується у багатьох країнах світу – приватними компаніями, правоохоронними органами, державними установами, зазначила поліграфолог Корж Уляна.
В Україні чинне законодавство напряму не забороняє використання поліграфа, але й не врегульовує це питання. У 2016 році було розроблено законопроєкт № 4094 “Про захист прав осіб, які проходять опитування на поліграфі”. У лютому 2019 року законопроєкт було включено до порядку денного Верховної Ради, але його відкликали і зняли з розгляду.
Чому ж саме зараз Україні варто використати закордонний досвід та якомога швидше створити законодавчу базу, якої досі не існує? Під час повномасштабної війни більш широке використання поліграфу може стати однією з передумов збереження державності.
З детектором брехні зрадників і корупціонерів виявлятимуть швидше. Україна отримає шанс на очищення, а відтак і на виживання, каже Корж Уляна, спеціаліст-поліграфолог ВАП.
Якнайшвидше ухвалення закону про поліграф під час війни одне з найважливіших завдань Верховної Ради. На допомогу державі в боротьбі зі зрадниками й корупціонерами мають прийти сучасні технології. Саме вони допоможуть викорінити корупцію. З поліграфом українці матимуть набагато більше шансів побудувати сильну й чесну Україну.