Схоже на довічні репарації – у The Washington Post розкритикували американську угоду щодо копалин

Головна Сторінка » Схоже на довічні репарації – у The Washington Post розкритикували американську угоду щодо копалин

США представили Україні новий проєкт угоди про корисні копалини, який суттєво змінює попередні домовленості. Документ не передбачає жодних гарантій безпеки для Києва.

Українські чиновники висловлюють занепокоєння, оскільки Білий дім наполягає на доступі до природних ресурсів України. Це може загострити відносини між країнами. Про це повідомляє The Washington Post.

Новий проєкт угоди став несподіванкою для Києва. Financial Times першою опублікувала його в четвер. Один з українських посадовців підтвердив Washington Post, що 55-сторінковий документ є справжнім.

Згідно з ним, уся допомога, надана США під час війни, має бути повернена з відсотками коштом доходів від видобутку корисних копалин. Крім того, Вашингтон отримує “право першої пропозиції” на всі енергетичні та мінеральні інвестиції. Це фактично дає контроль над ресурсами України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна проти нової угоди зі США щодо корисних копалин: “Ми не будемо платити борг”

Українські депутати та посадовці не поспішають затверджувати угоду. Один із чиновників порівняв її з умовами для переможеної сторони у війні: “Україна була у війні зі США, програла, була захоплена і тепер має платити довічні репарації”. Через делікатність питання він говорив на умовах анонімності.

Ще один високопосадовець наголосив, що угода перекваліфіковує попередні гранти США на кредити, які потрібно повертати. Також Вашингтон нібито вимагає “50% від усіх нових і наявних джерел доходу без будь-якого внеску з американської сторони”.

Колишній український посадовець, знайомий із переговорами, припустив, що ця пропозиція є стартовою позицією США. Водночас він визнав, що вона “катастрофічна для України”. “У такому вигляді її ніколи не підпишуть”, – заявив він.

Документ передбачає створення фонду, що керуватиме інвестиціями. У його складі – троє американських та двоє українських представників. Це дає США більшість і контроль над рішеннями. Українських членів ради мають затвердити у Вашингтоні, і їх можна усунути в будь-який момент.

Депутат Ярослав Железняк в інтерв’ю Washington Post підкреслив, що Верховна Рада прагне справедливого партнерства, але “категорично не підтримає” запропоновану версію угоди. Він зазначив, що документ надає США доступ до всіх мінеральних, нафтових і газових родовищ України на необмежений термін. “Цю угоду потрібно змінити, і ми будемо наполягати на цьому”, – заявив Железняк.

Адміністрація президента США Дональда Трампавнесла в угоду про надра вимогу до України відшкодувати всю допомогу, надану Штатами після початку повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році.

Згідно з документом, Україна повинна компенсувати США суму всієї наданої допомоги – бюджетної, військової та гуманітарної, на загальну суму $123 млрд, як оцінюється Інститутом Кіля. Основна частина цієї допомоги була спрямована на військову підтримку, включаючи закупівлю озброєння у американських виробників та поповнення запасів Пентагону.