Міністр культури та інформаційної політики Микола Точицький повідомив про офіційну передачу Успенського собору в Каневі Православній Церкві України.
А також прокоментував звільнення Максима Остапенка з посади генерального директора Національного заповідника “Києво-Печерська лавра”, заявивши, що це стало реакцією на недостатньо активну позицію щодо виконання законодавства, яке забороняє діяльність московських релігійних структур в Україні, написав він на Facebook.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Умєров звільнив двох заступників Буданова і планує масштабні кадрові “чистки” – ЗМІ
“Очищення українських святинь – пріоритет, що вимагає рішучих дій. Особливо в умовах, коли діяльність московських релігійних організацій заборонена законом. Звільнення гендиректора Лаври – це відповідь на слабке дотримання цього закону”, – зазначив міністр.
Точицький наголосив, що держава не має часу зволікати: “Не можна більше чекати, поки триватиме незаконна оренда, торгівля, безконтрольна присутність ченців Московського патріархату та руйнування пам’яток”.
Водночас міністр не пояснив, чому виконувачкою обов’язків керівника заповідника призначено Світлану Котляревську – заступницю Остапенка, яка відповідала за розвиток комерційних послуг, зокрема оренди на території Лаври.
Цей допис став першим особистим зверненням міністра за тривалий час. Раніше він публікував переважно репости урядових і дипломатичних повідомлень. Сам Успенський собор у Каневі повернули у державну власність ще у 2024 році, а в лютому передали в управління Національному шевченківському заповіднику.
Максима Остапенка звільнили пізно ввечері 21 травня. Представники Департаменту охорони культурної спадщини приїхали до заповідника на вулиці Івана Мазепи близько 20:30 та вручили йому наказ про звільнення. Наступного дня Мінкульт повідомив, що Остапенко нібито відмовився з’явитися у міністерство для офіційного ознайомлення з документом.
Остапенко заявив, що не отримав жодних пояснень щодо звільнення і що не було жодного діалогу. Він назвав дії міністерства схожими на рейдерство, із залученням приватних працівників БТІ, а не держструктур.
Остапенко також повідомив, що його команда активно працює над демонтажем російських наративів у музеях заповідника. Наразі колектив готував масштабну виставку під назвою “Мазепа. Стратегія Європейської України”.