18 грудня вшановують мучеників Платона Анкірського і Романа Кесарійського, які постраждали за віру в Христа.
Платон і Роман жили в IV столітті. Платон був родом із благочестивої сім’ї християн. Народився він в Анкірі. Виховувався в християнських традиціях. Будучи зовсім юним, проповідував православ’я серед язичників. За це його схопили і судили – правитель Агріппін зажадав, щоб юнак зрікся віри, а коли той відмовився, то його кинули в темницю. Через тиждень Платона вирішили налякати знаряддями тортур, але той був непохитний. Тоді юнака веліли катувати і знову кинули в темницю. 18 днів він сидів там без їжі, бо не хотів її брати з рук язичників. Коли зрозуміли, що зломити Платона не вийде, правитель велів його стратити.
Роман жив у період правління імператора Максимілана і служив дияконом у храмі Кесарії Палестинської. Це були часи гонінь на християн, тому Роман був змушений переселитися до Антіохії, де він став проповідувати. Коли правитель Антіохії задумав зруйнувати християнський храм, то Роману разом з іншими віруючими вдалося його відстояти. Але пізніше, на одному з язичницьких свят, диякон став викривати ідолопоклонство. За це його схопили, стали катувати і хотіли спалити на багатті, але раптова злива загасила вогонь. Тоді мученика засудили до страти.
Прикмети
Сніг випав – зима теж буде сніжною;
дерева стоять в інеї – до швидкої відлиги;
вітер дме північний – скоро похолодає;
місяць у серпанку – до затяжної негоди.
Що не можна робити
лихословити;
відмовляти в милостині нужденним;
вирушати в далеку дорогу.
Також вважається, що цього дня небажано пропускати церковну службу, але якщо з якоїсь причини не вдається піти до храму, то потрібно помолитися вдома.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи можна хрестити дитину у Різдвяний піст: в церкві відповіли
Не слід 18 листопада влаштовувати веселощі і дозволяти гостям мити посуд у вашому домі.
Що можна робити
Цього дня традиційно йшли до церкви. У святих Платона і Романа просять допомоги у фінансових справах, благополучно пережити зиму, виростити гарний урожай. Також святі оберігають подружній союз.
15 листопада за новим церковним календарем ПЦУ розпочався Різдвяний піст або Пилипівка. Він триває 40 днів і закінчиться перед Різдвом, 24 грудня. З переходом на новоюліанський календар Різдво в Україні відзначатимуть 25 грудня.
У Різдвяний піст дотримуються суворих правил харчування. Це повне виключення з раціону м’яса, яєць та молочних продуктів. Водночас від дня тижня залежить, що можна їсти на Різдвяний піст.По середах і п’ятницях протягом Різдвяного посту дотримуються сухоїдіння, що означає вживання тільки неперероблених продуктів, які не пройшли термічної обробки.