22 січня православні віруючі вшановують пам’ять апостола Тимофія. Він був одним із учнів Христа.
Святий апостол Тимофій жив у I столітті і походив із Лікаонського міста Лістри у Малій Азії. Він повірив у Христа, коли на його очах апостол Павло вилікував людину, яка кульгала від народження. Тимофій став учнем Павла та його супутником під час мандрівок із проповіддю.
Апостол Павло любив святого Тимофія і називав його у Посланнях своїм коханим сином, з вдячністю згадуючи його вірність та відданість.
І перед стратою в Римі Павло викликав до себе вірного учня та друга апостола Тимофія на останнє побачення.
Помер Тимофій мученицькою смертю. Язичники Ефесу влаштували свято шанування своїх богів і носили ідолів на руках містом. Апостол, прагнучи обдурити їх, почав вести бесіди з учасниками гулянь, закликаючи їх одуматися. Однак язичники, що озлобилися від цього, кинулися на нього і побили. Потім Тимофія волоком протягли всім містом і забили камінням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що святкуємо у лютому: календар церковних свят на кожний день
У народі свято прозвали Тимофієм Півзимником, тож по погоді у цей день визначали, яким буде залишок зими.
Великим успіхом у цей день вважалося побачити сон. Вважалося, що все, що насниться у Тимофіїв день, обов’язково здійсниться.
Прикмети дня
Завірюха на вулиці – така погода буде ще кілька днів;
Морозні візерунки на вікнах розташовані кінчиками нагору – морози не відступлять;
Чисте небо без хмар – до ранньої весни.
Що не можна робити
У цей день не можна байдикувати, особливо в тому, що стосується роботи по дому. Тільки сміття краще не виносити – буде нещастя
Не можна вирушати в далеку дорогу – буде нещастя.
24 лютого в Україні розпочинається Масниця, яка має особливе значення для вірян. Вона триватиме тиждень перед Великим постом, який передує Великодню. Його дата у 2025 році – 20 квітня.
Традиційно протягом семи днів можна готувати млинці і ними пригощати рідних, друзів, сусідів.