Спецслужби провели операцію проти колядників

Головна Сторінка » Спецслужби провели операцію проти колядників

Починаючи з середини 1960-х у системі самвидаву підпільно друкували листівки, брошури, книжки й періодичні видання. Публікували художні твори, документи і публіцистику. Видати їх офіційно не дозволяла цензура.

У січні 1970 року в самвидаві почали випускати перше в Україні періодичне видання “Український вісник”. Публікували інформацію про репресії і становище політв’язнів, дослідження з історії, літературознавчі роботи, вірші та прозу. Видання редагували В’ячеслав Чорновіл, Михайло Косів і Ярослав Кендзьор. Розповсюджували серед дисидентів, письменників та митців.

Кагебісти збирали інформацію про самвидав і визнали шкідливим для влади. Влітку 1971-го розпочали розробку спецоперації “Блок”. Документували діяльність дисидентів, збирати докази для притягнення до кримінальної відповідальності.

“31 грудня 1971-го відомий органам КГБ Сверстюк, звернувся до групи колядників з привітанням. Закликав “любити Україну, нікому не дати обдурити себе”. Захоплено вітав колядників і письменник Антоненко-Давидович. Заявив, що за вечір його провідує вже третя ватага. Дякував, що відроджують українські традиції та звичаї, “відано трудяться в сучасному важкому для цього кліматі”, – повідомляли кагебісти голові ЦК КПУ Петру Шелесту.

В останній день 1971-го у Києві вчені, лікарі, письменники та митці об’єднуються у три гурти і ходять колядувати. Вважають, що у новорічну ніч їх не будуть переслідувати. Одну з ватаг очолює засновник хору “Гомін” Леопольд Ященко. Господарі дають колядникам по 10-20 рублів. Зібрані гроші планують витратити на організацію пам’ятних вечорів поета Василя Симоненка 8 січня та художниці Алли Горської 13 січня.

Ближче до півночі колядники розходяться зустрічати Новий рік по домівках. Частина святкує в майстерні художниці Людмили Семикіної.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Арештована коляда: 50 років тому КГБ ганявся за українцями, які святкували Різдво

“На вікні там стоїть картина із зображенням маски, – писали кагебісти, які побували й там. – На одній з половин котрої намальована стікаюча чорна сльоза і напис “1971 рік”, на іншій на блакитному тлі знак питання білого кольору і напис “1972 рік”.

31 грудня 1971-го у Львові водять вертеп. Його ініціаторкою стає учасниця правозахисного руху і лікарка Олена Антонів. У її домі готують костюми, вивчають тексти. Ходять гамірною ватагою вулицями Львова. Крім місцевих, до гурту долучається поет Василь Стус з Києва. Він повертається додому після лікування у санаторії в Моршині. Живе у подружжя Калинців до 11 січня, потім повертається у Київ.

Наступного дня Стуса та багатьох учасників традиційних гулянь у столиці та Львові затримують.

Більше про операцію “Блок” читайте в журналі “Країна” за 13 січня 2022 року.

Передплатити можна ТУТ.

12 січня 1972 року в Києві арештували літературознавця Івана Світличного, поетів Василя Стуса й Івана Коваленка, філософа Євгена Сверстюка, математика Леоніда Плюща, багаторічного в’язня сталінських таборів Данила Шумука, лікаря Миколу Плахотнюка, інженера-економіста Зиновія Антонюка й реставратора Олеся Сергієнка.

Того ж дня у Львові арештували редактора самвидавівського журналу “Український вісник” В’ячеслава Чорновола, журналіста Михайла Осадчого, вчителя Івана Геля, килимарку Стефанію Шабатуру й поетесу Ірину Стасів-Калинець.

Упродовж року арештували 89 дисидентів.