Президент США Дональд Трамп розглядає можливість запровадження санкцій проти Росії вже цього тижня, на тлі зростаючого обурення через посилення російських атак на Україну.
Про це пише Wall Street Journal із посиланням на джерела.
Один із співрозмовників видання зазначив, що нові обмеження, у разі їхнього введення, не стосуватимуться банківського сектора. Водночас активно обговорюються інші способи посилення тиску на президента РФ Володимира Путіна, аби схилити його до поступок за столом переговорів – зокрема до погодження на 30-денне припинення вогню, яке Москва поки що категорично відкидає.
У своїй заяві в неділю Трамп наголосив, що розглядає варіант запровадження санкцій у відповідь на масований ракетний удар по Україні, який відбувся минулими вихідними. Пізніше він посилив риторику, відкрито розкритикувавши Путіна і заявивши, що вважає його “зовсім збожеволілим”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Саміт НАТО на межі скандалу: Трамп не хоче бачити Зеленського за головним столом – NYT
За даними WSJ, американський лідер втрачає віру в ефективність мирних ініціатив і розмірковує над тим, щоб повністю припинити участь США у переговорах, якщо його дипломатичні зусилля не дадуть результатів. Однак поки що залишається незрозумілим, до чого призведе можливий вихід Вашингтона з переговорного процесу – зокрема, чи продовжуватиме адміністрація Трампа військову підтримку України.
Раніше подібні сигнали вже з’являлися в публікаціях New York Times. Там зазначалося, що Трамп у спілкуванні з європейськими лідерами натякав на своє небажання посилювати санкційний тиск на Кремль.
Протягом останніх тижнів Трамп уникав відкритої критики на адресу Путіна, попри численні заклики дорікнути йому за небажання погодитися на припинення вогню – ініціативу, яку підтримувала українська сторона.
За даними WSJ, на зміну позиції Трампа вплинули три основні чинники.
Першим є його особисте неприйняття президента України Володимира Зеленського. На думку Трампа, український лідер своєю позицією лише сприяє затягуванню конфлікту, постійно наполягаючи на нових санкціях, навіть попри згоду на перемир’я.
Другим чинником є переконання Трампа, що додаткові санкції не завадять Росії продовжувати війну, але водночас суттєво ускладнять зусилля з налагодження торговельно-економічних відносин між Москвою та Вашингтоном.
Третім фактором стало особисте розчарування Путіним. Трамп був переконаний, що має достатній вплив на російського лідера, щоб домовитися про припинення бойових дій “по-людськи”. Проте нещодавня телефонна розмова, під час якої Путін категорично відмовився підписати угоду про перемир’я, змінила думку Трампа про свого візаві.
У Сенаті США зростає підтримка нового законопроєкту, який передбачає жорсткі санкції проти країн, що співпрацюють з Росією. Попри можливий спротив з боку Дональда Трампа, ініціативу готові просувати навіть без його схвалення.
Попри ризик політичної конфронтації, законопроєкт підтримали вже 81 сенатор з обох партій. Деякі республіканці заявили, що не чекатимуть дозволу Трампа, який раніше попереджав, що жорсткі санкції можуть зірвати можливість мирних переговорів з Путіним.