Українська го-спільнота продовжує активно брати участь у міжнародних змаганнях, здобуваючи цінний досвід та налагоджуючи мережу дружніх контактів. Авторитет українських гравців сформувався завдяки багаторічній роботі Федерація го (бадук, вейчі) України (УФГО) з учасниками з різних регіонів країни.
Українські спортсмени досягли значних успіхів як на європейських, так і на світових турнірах. Протягом останніх десяти років Україна приймала міжнародних гостей на різноманітних заходах, а чемпіонати проведені у Одесі серед жінок і серед дітей та студентства у Києві отримали високу оцінку від Європейської федерації Го. У 2021 році Україні довірили організацію змагань для всіх вікових категорій у форматі європейського конгресу на вищому рівні, але пандемія та війна внесли свої корективи.
Гра го виникла у країнах Сходу – Китаї, Кореї та Японії. Ці країни мають свої традиції, проте правила гри універсальні, що робить го частиною глобальної культури. Її популярність зростає серед науковців, бізнесменів і політиків. З цього приводу почесний президент УФГО Володимир Костерін зазначив: “Го – це найкращий тренажер для розвитку одночасно стратегічних та тактичних навичок, який незалежно від віку формує у людей уважність та мультимодальне мислення”.
Інтерес до го різко зріс після запуску програми AlphaGo компанії DeepMind (Google). У 2015 році програма перемогла триразового чемпіона Європи Фаня Хуея із рахунком 5:0. Наступним викликом для AlphaGo стала партія з легендарним гравцем Лі Седолем (9-й дан), яка у березні 2016 року привернула увагу понад 200 мільйонів глядачів. Ця подія закріпила роль го у розвитку штучного інтелекту і сприяла взаємодії федерацій го в різних країнах до взаємодії з компаніями розробниками AI (artificial intelligence).
У листопаді 2024 року в Сюйчжоу (Китай) відбувся Другий міжнародний турнір Вейчі серед юнацтва. Команда України представляла Європу як одна з трьох команд, і посіла шосте місце, поступившись лише командам із Кореї, Китаю та Румунії.
“Місце для турніру обрали невипадково. Сюйчжоу має багату історію, пов’язану з го, і місцева влада працює над тим, щоб стати світовою Меккою цієї гри. Наша команда показала хороший результат і мала можливість ознайомитися з місцевою культурою. Все було організовано на дуже високому рівні”, – зазначила Оксана Невоструєва тім-лідер української команди.
На думку Костеріна, го сприяє розвитку як людського, так і штучного інтелекту, що важливо для мирного співіснування гравців, як на дошці, так і у світі.
“Федерація го України активно співпрацює з європейськими колегами, працюючи над інтеграцією інтелектуальної гри в олімпійський рух, позашкільну освіту і науково-дослідні програми. Такі ініціативи сприяють всебічному розвитку особистості і формують майбутніх лідерів України і світу в політиці, бізнесі та інших сферах”, – зазначив Костерін.
Наразі українська федерація го реалізовує перелік програм з підрозділами європейської федерації: Розробка освітніх методик для шкіл, що допомагають дітям розвивати стратегічне мислення (Німеччина); Впровадження го у позашкільну освіту як засобу розвитку когнітивних і соціальних навичок (Чехія); Організація турнірів го як платформи для зміцнення зв’язків між бізнесом, освітніми, науковими та державними структурами (Швейцарія). Перспектива інтеграції го в олімпійський рух і розвиток командних форматів гри для покращення навичок командної роботи (Франція).
Європейська го-спільнота має спільні цілі і докладає зусилля для повноцінної інтеграції го в освітню та спортивну сфери.