У Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра” показують найдавніший у Києві “Дзвін Мазепи”.
Памʼятку представляють до Дня української державності. Про це повідомляє пресслужба заповідника у Facebook.
“Дзвін зможуть оглянути всі бажаючі з 14:00 28 липня по 1 серпня 2022 року на Соборній площі Києво-Печерської лаври, біля північної стіни Великої лаврської дзвіниці”, йдеться в повідомленні.
340-річний дзвін дар гетьмана Івана Мазепи до церкви Вознесіння Господнього Києво-Печерського дівочого монастиря. Він є найстарішим у Києві з неперелитих дзвонів. Про це свідчить напис на ньому, який сповіщає, що 1683 р. дзвін передав “Иван Стефанов сын Мазепа” на спомин своїх батьків.
Дзвін Мазепи висів у Вознесенському Печерському монастирі. Потім Петро І вирішив побудувати на тому місці арсенал.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Кладемо душу й тіло за нашу свободу” Зеленський привітав українців із Днем державності
Після знесення дівочого монастиря дзвін передали до Києво-Печерської лаври. Якийсь час він знаходився на Годинниковій башті.
У 1816 р. годинник з вежі зняли. “Мазепин дзвін” перенесли на 3-й ярус Великої лаврської дзвіниці, де він знаходився до німецької окупації Києва. Наприкінці 1941 р. на нижній території Лаври відновили чоловічий монастир і дзвін віддали ченцям. Тривалий час він перебував на дзвіниці Ближніх печер.
Дзвін передали на постійне зберігання до заповідника за попередньою домовленістю з керівництвом Свято-Успенської Києво-Печерської лаври.
23 липня в народі відзначають Антоніїв день. Святом вшановують памʼять преподобного Антонія Печерського, який став засновником Києво-Печерської лаври. Він вів відлюдницький спосіб життя у печерах майбутньої святині.
Про історію підземель лаври, їхні легенди й таʼємниці розповідає Gazeta.ua.