У Москві визнали розстріли полонених

Головна Сторінка » У Москві визнали розстріли полонених

Радянський Союз 13 квітня 1990-го офіційно визнав свою відповідальність за убивство польських офіцерів в Катинському лісі біля Смоленська. Президент СРСР Михайло Горбачов передав своєму польському колезі Войцеху Ярузельському списки польських офіцерів, котрі перебували в таборах НКВС в 1939-1940 роках.

У вересні 1939-го Червона армія окупувала східну частину Польщі. У полон потрапили 240-250 тис. солдатів і офіцерів. Їх почали знищувати. В’язнів Козельського табору – усього 4421 осіб – розстріляли під Смоленськом.

Страти тривали у різних місцях до середини травня 1940-го. Загалом у таборах було знищено 14 552 особи. Після початку розстрілів польських військовополонених радянська влада депортувала на поселення в Казахстан їхні сім’ї.

Навесні 1943-го німецька окупаційна влада розкопала катинські могили. Виявили масове поховання 28 м завдовжки і 16 м шириною. У ньому в 12 шарів були закопані 3 тис. трупів польських офіцерів, в повному військовому обмундируванні, зв’язані, деякі із власними документами. У всіх рани в потилиці.

Створена за пропозицією Німеччини комісія Міжнародного Червоного Хреста підтвердила, що це справа рук радянської влади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Президентське подружжя загинуло миттєво

В СРСР сфабрикували документи. Стверджували, що злочин у Катині вчинили німці, коли окупували територію Радянського Союзу.

Лише 1992-го розсекретили всі документи, які стосувалися розстрілу польських військовополонених. Російський президент Борис Єльцин сам здійснив візит до Польщі. Він поклав вінок до пам’ятника жертвам Катині у Варшаві і попросив вибачення у поляків.

10 квітня 2010-го неподалік Смоленська під час посадки на військовому аеродромі “Смоленськ-Північний” зазнав катастрофи літак Ту-154, на якому перебували президент Республіки Польща Лех Качинський з дружиною та члени вищого керівництва Польщі. Летіли на вшанування жертв розстрілів.