Україна залишається єдиною країною в Європі, яка досі не врегулювала обіг зброї на законодавчому рівні.
Вирішити це питання може законопроєкт №5708, що регулює право на цивільну вогнепальну зброю. Про його положення розповів заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драп’ячий інтерв’ю ZN.UA.
“Документ врегулює питання обігу цивільної вогнепальної зброї. Він визначатиме порядок набуття у власність вогнепальній зброї, порядок її зберігання, транспортування та вилучення. Також він буде визначати категорії зброї, яка може бути у громадян”, – сказав він.
Драп’ячий зазначив, що під час підготовки документа до другого читання до нього додали норму, згідно з якою громадянин України може мати право володіти короткоствольним пістолетом, зберігати його вдома, використовувати його для самозахисту, а також для навчання в тирах. Відповідно пропонується також надати право транспортування такого пістолета, наприклад у тир. Однак це все хочуть дозволити без права прихованого носіння.
“Також ми запропонували відтермінувати цю норму на певний період часу. По-перше, цей час нам потрібен для того, щоб обладнати так звані зони, вільні від зброї (школи, лікарні, державні органи тощо), арочними металодетекторами. По-друге, час нам потрібен, аби підготувати достатню кількість навчальних тирів для людей, які бажають володіти такою зброєю. Впровадити саму систему навчання, прозорих екзаменів. На все це потрібен час, але всі ці заходи необхідні для того, щоб мінімізувати можливі ризики”, – зауважив заступник міністра.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Добровільне повернення на службу: Рада прийняла закон про СЗЧ
За наявною інформацією, у першому читанні законопроєкт №5708 Верховна Рада прийняла ще в лютому 2023 року. Тоді документ підтримали 274 депутати.
За словами Драп’ячого, для розгляду в парламент вносили два законопроєкти, принциповою відмінністю між якими була відсутність у базовому законопроєкті №5708 положень, які б передбачали право громадян володіти і носити зброю саме з метою самозахисту. Зокрема проти такої позиції виступає МВС, аргументуючи це “неготовністю” українців отримати право збройного самозахисту.
Верховна Рада схвалила за основу законопроєкт №8153 “Про захист персональних даних”. Документом пропонується, зокрема, відстежувати та забороняти зловмисні або небажані дзвінки абонентам мобільного зв’язку.
Документом пропонується на рівні закону закріпити “заборону здійснення небажаних викликів або направлення повідомлень”. Передбачається також можливість для абонента подати письмовий запит оператору щодо відстеження чи встановлення контактних даних людини, або компанії, яка здійснює такі дзвінки або надсилає повідомлення.