Думки у британському виданні The Financial Times південноафрикансько-британського письменника Саймона Купера
Західні розвідки зрозуміли 70 років тому, що до них потрапили “кроти”, які працюють на Кремль. Західні комуністи, такі як британські подвійні агенти Дональд Маклін та Кім Філбі, відчували ідеологічну лояльність до СРСР.
Можливо, ми переживаємо повторення з тією лише різницею, що сьогодні російські “кроти” – крайні праві на Заході. Проблема виходить за межі Джека Тейшейри – 21-річного американського льотчика, який любить зброю та расистську балаканину. Його недавно заарештували за підозрою у витоку секретних документів Пентагону про війну в Україні.
Від Бразилії до Німеччини ультраправі надмірно представлені у розвідках та збройних силах. Це загрожує як військовим зусиллям України щодо звільнення її території, так і західним демократіям.
Дружні до Путіна ультраправі досягли політичного піку у світі у 2016-2018 роках і тепер рідко перемагають на виборах
Дружні до Володимира Путіна ультраправі досягли політичного піку в світі у 2016-2018 роках і тепер рідко перемагають на виборах. Максимум, чого зараз можуть досягти деякі ультраправі чиновники – саботувати ліберальну політику своїх країн.
Візьмемо випадок Карстена Л., який працював на німецьку службу зовнішньої розвідки. У вересні 2022 року його призначили начальником відділу кадрової безпеки, який курував перевірку безпеки 6500 співробітників служби. Незадовго до Різдва його заарештували за звинуваченням у передачі державної таємниці росіянам. З’ясувалося, що він також робив расистські зауваження, говорячи, що біженців слід розстрілювати. За даними німецького телеканалу Das Erste, він жертвував гроші “Альтернативі для Німеччини” ультраправій партії, дружній до Путіна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Найкраща гарантія подальших постачань зброї українські перемоги на полі бою” Рассел Берман
Карстен Л. не сам. У 2020 році міністр оборони Німеччини оголосив про реформу командування військового спецназу, KSK, після “багатьох можливих випадків крайніх правих поглядів та недостатньої лояльності до конституції”. Серед 25 змовників, заарештованих після спроби державного перевороту в грудні 2022 року, було кілька колишніх солдатів KSK.
Велика частина французьких військових та поліції теж мають крайні праві погляди. У квітні 2021 року, до 60-річчя невдалого французького генеральського путчу, сотні ветеранів війни, зокрема, 20 відставних генералів і 18 діючих офіцерів, підписали відкритий лист із попередженням, що “ісламістська агресія може призвести до громадянської війни в країні”. Опитування громадської думки показало, що більшість виборців погодилися.
Деякі французькі солдати симпатизують Росії проти України. У частині традиціоналістської Франції здавна існували русофільські настрої, з якими вийшли деякі офіцери
Сьогодні деякі французькі солдати симпатизують Росії проти України. Віце-адмірал Патрік Шевальро пояснює: “У частині традиціоналістської Франції здавна існували русофільські настрої, з яких вийшли деякі офіцери, прихильники “святої Росії” це також противники “ісламістів” та завойовників із півдня”. Шевальєро додає, що багато французьких офіцерів виступають проти НАТО, іноді через розчарування в тому, що працювали там, не говорячи робочою мовою Альянсу – англійською.
Крайні праві західні чиновники також можуть втручатися у справи своїх країн. Головна загроза походить не від військових переворотів. Найближчим до цього в демократичній країні була недавно січнева спроба державного перевороту ультраправих у Бразилії, після якої президент Луїс Лула да Сільва звинуватив бразильські збройні сили у змові. Примітно, що батальйон, призначений охороняти президента, не відбивав атаки на нього. Бразильський генерал у відставці, який очолював урядову службу безпеки, минулого тижня подав у відставку після того, як з’явилося відео, де він блукає президентським палацом, поки його товариші подають воду нападникам.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Щоб зробити Росію нормальною, їй слід відрізати “воювалку” – Іван Ступак
Деякі ультраправі лідери обходять армію та культивують особисте ополчення. Міністр національної безпеки Ізраїлю Ітамар Бен-Гвір створює власну національну гвардію. Нідерландський політолог, який вивчає ультраправих, Кас Мудде попереджає: “Можливо, наймогутнішим і найжорстокішим ультраправим угрупуванням у світі є індійська “Національна волонтерська організація” RSS – воєнізована організація, яка налічує 5-6 млн членів. Вона дуже близька до правлячої Індійської народної партії”.
Крім того, є групи ополченців США, очолювані переважно ветеранами збройних сил, які брали участь у штурмі Капітолію 6 січня 2021 року.
Небезпеки залишаються. Вибори в США в 2024 році вирішать результати в кількох штатах, що вагаються. Протести може придушувати Національна гвардія, до складу якої входить багато представників найбільшої демографічної групи прихильників Дональда Трампа білих чоловіків. Як зазначає французький історик Андре Лоез: “Революції, від Росії 1917 року до Єгипту 2011 року, зазвичай вирішуються силами безпеки”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “У Бахмуті спалили російські резерви” – Іван Січень
Сценарій озброєних ультраправих, які проводять внутрішні перевороти, видається більш правдоподібною загрозою, ніж західні “кроти”, які привели Росію до перемоги в Україні.
У 2021 році я опублікував біографію подвійного агента, який працював на КДБ, британця Джорджа Блейка (за власними переконаннями, в 1951 році почав співпрацювати з розвідкою СРСР, але після викриття в 1961 році був засуджений у Великій Британії до 42 років в’язниці, у 1965 році втік із тюрми, а потім жив у Москві до 2020 року, де помер у віці 98 років. – Gazeta.ua). Він та інші відправляли до КДБ більше секретних західних документів, аніж там могли обробити. Після того, як Блейк в 1966 році втік до Москви, він виявив слабкість росіян: “Якщо розвідка давала їм інформацію, яка не збігалася з точкою зору начальства, то її не передавали на гору, або її змінювали так, щоб відповідала точці зору начальства. Тож керівництво ніколи не було правильно поінформоване”. Сподіватимемося, що Путін проігнорує сьогоднішніх західних “кротів”.
Переклад Gazeta.ua