Велика частка світових покладів урану може опинитися у неконтрольованій “сірій зоні”.
З якої причини і що може загрожувати нам, досліджувала Gazeta.ua.
Спроба держперевороту?
19 вересня влада Нігера заявила про нейтралізацію більш ніж 100 терористів, а також військової техніки в регіоні Тіллабері на заході країни. Нігерійські збройні сили похвалили себе за координацію наземних та повітряних родів військ.
Зовні типова новина про черговий епізод внутрішньоафриканських збройних чвар набуває іншого колориту, якщо зважити на кілька обставин:
26 липня 2023 року в країні стався держпереворот, до влади прийшли військові;
після бунтів влада Франції вимушена була вивести з країни свій військовий контингент;
Нігер є сьомою країною світу за видобутком урану (четвертим за обсягами до країн ЄС).
За повідомленнями деяких джерел, масштаби нападу значно більші (повстанці зважилися на штурм військової бази), а серед тих, кого нинішня нігерійська військова влада називає терористами, є прибічники президента Мохамеда Базума, котрого влада тримає в якості заручника.
Урановий сполох
Наприкінці минулого тижня США також заявили при вивід своєї військової місії з Нігера, де американські бійці готували і здійснювали спецоперації проти ІДІЛ.
Що буває з країною-видобувачкою урану, де нестабільна влада, наочно демонструє інцидент 2023 року. Тоді МАГАТЕ підняла ґвалт через зникнення партії урану з Лівії. Зокрема з території, котру тимчасово не контролює лівійська влада. А Лівія якраз межує з Нігером.
Рух урану по світу жорстко контролюється
Тоді уран знайшовся, але острах залишився, адже уран необхідний для створення ядерної бомби. Тому рух урану по світу жорстко контролюється.
Але є підстави непокоїтися через заворушення у Нігері.
Наліт на авто
Тому що, після відбиття атаки терористів у Таллібері нігерійським воякам довелося стикнутися з атакою на військовий табір Чіфран на півночі країни в районі Агадеса.
За деякими даними, нападників було менше. Вони пересувалися на автомобілях, тому було схоже на наліт. Військові відбили атаку, кілька бійців загинули, але вцілілі нападники круто розвернулися до кордону з Лівією. На відміну від Тіллабері, за атаку на Чіфран відповідальність взяло на себе угруповання “Патріотичний рух за свободу і справедливість” (далі – “Патріотичний рух…”), котрий є “розкольницьким” і радикальним відносно “Фронту патріотичного звільнення” (далі – “Фронт”) за звільнення Мохамеда Базума.
Апокаліпсис наближається?
Щоб зрозуміти, навіщо українцям знати про чергову перестрілку в Нігері, варто повернутися у липень 2023 року. Тоді світове співтовариство рішуче засудило переворот у Нігері та відсторонення від влади президента Базума. Однак нова влада, заручившись підтримкою широких мас і провівши серію чисельних мітингів “проти західної присутності”, відкликала ліцензію французького атомного концерну “Orano” на розробку уранових родовищ Нігера.
Не в останню чергу ця обставина сприяла ухваленню Францією рішення вивести свій військовий контингент з Нігера.
Військова влада країни продовжила “антизахідну” риторику, а також взяла під своє управління уранові родовища. За даними агенції Bloomberg, право їх розробляти хотіла тоді отримати Росія. Тривожним дзвіночком для України став демарш Нігера 6 серпня 2024 року – країна розірвала дипломатичні стосунки з Києвом через нібито підтримку повстанців у Малі. Цього варто було чекати, адже Базум був прибічником України і провадив прозахідну політику.
Нині навколо урану в Нігері точаться політичні інтриги
Нині навколо урану в Нігері точаться політичні інтриги. Влітку з’явилася інформація про нібито візит турецької делегації до Нігера через плани закупити його для АЕС “Аккую”. Турецька сторона офіційно інформацію спростувала, назвавши “чутками”. Натомість Bllomberg повідомляло про плани РФ посилити свій контроль за урановими покладами в Африці.
Достатньо лише уявити, що уран потрапляє в той же Іран, до якого нова влада Нігера виявила більшу лояльність, ніж Базум, щоб побачити у перспективі ядерну бомбу іранського походження. У зв’язку з цим викликає занепокоєння і відкладання Іраном відповідей на низку спецоперацій Ізраїлю, котрі вимагають збройної відповіді. У своєму Телеграм-каналі секретар Ради нацбезпеки РФ Дмитро Медведєв просторікував про те, що відкладена відповідь може бути набагато страшнішою за швидку. Не виключено, він натякав саме на можливість застосування Іраном потужної зброї.