В гостях у Путіна. Що “начовникував” Віктор Орбан між Києвом та Москвою

Головна Сторінка » В гостях у Путіна. Що “начовникував” Віктор Орбан між Києвом та Москвою

Неанонсований візит прем’єра Угорщини Віктора Орбана до Москви поставив у незручне становище офіційний Брюссель та викликав занепокоєння не лише в Києві. Вчинок засвідчив – триває політичний процес навколо війни Росії на нашій території, але не лише “без України”, але й без Заходу. З огляду на недавній приїзд Орбана до столиці нашої країни вимальовується дивна конфігурація, котру досліджувала Gazeta.ua.

Між 2 та 5 липня

2 липня 2024 року Віктор Орбан відвідав Київ з офіційним візитом в якості прем’єра країни, яка головує в Євросоюзі. Візит був не анонсований, головна теза Орбана ще несподіваніша – “припиніть стріляти”. Від Володимира Зеленського угорський гість отримав, за його ж словами, “відверту думку” по цій ініціативі. Зрозуміло, яку саме.

Тому коли 5 липня стало відомо про поїздку Віктора Орбана до Москви, це стало шоком. Насамперед, для офіційного Брюсселя. Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель зазначив – це особиста ініціатива угорського прем’єра. Тобто, Орбан у Москві міг представляти, максимум, Угорщину, а не ЄС. Президент Ради Європи Шарль Мішель уточнив: він не має таких повноважень.

Обидві тези підтвердив і сам Віктор Орбан. За його словами, хоче вислухати обидві сторони конфлікту.

Отже, він приїхав точно не від Євросоюзу. Хоча, як зазначив офіційний представник Єврокомісії Ерік Мамер, суть поїздки полягала у зниженні напруги, “хоча ми вважаємо, що ця поїздка підриває єдність і цілеспрямованість, котрі маємо демонструвати заради завершення війни”.

Не Туреччина

Головною темою візиту стала Україна. У країні-агресорці Орбана вже чекали – але як голову Євросоюзу. “Ласкаво просимо, – сказав Путін, – Я розумію, що цього разу ви приїхали не лише як наш давній партнер, але й як голова ЄС”.

У The Washington Post із посиланням на свої джерела наголошують, що цей візит, незалежно від результатів, став дипломатичним успіхом Кремля. І припускають, що поспішний приліт Орбана був спричинений виступом Путіна у четвер, 4 липня, на саміті Шанхайської організації співробітництва (ШОС), де він заявив про готовність продовжувати переговори по врегулюванню кризи. Згодом той же Пєсков припустив: Угорщина могла би стати посередником.

Тлом до цих заяв було уточнення від речника Путіна Дмитра Пєскова про неможливість Туреччини, котра запропонувала бути майданчиком для пошуку справедливого миру для обох сторін, виконувати роль посередника.

За словами прес-секретаря угорського прем’єра, Віктор Орбан прибув до Москви “з миротворчою місією”, вочевидь, поспішаючи взяти на себе функціонал, в якому Росія відмовила Туреччині. Сам він мотивує візит необхідністю дізнатися думку Путіна про “важливі для Європи питання”.

Зазначимо, що, за інформацією російської сторони ініціатива надійшла від угорської сторони 3 липня, тобто, у перший день роботи саміту ШОС, на тлі дискусій у США про кандидатство президента Джо Байдена та виборів у Великобританії, Ірані та другого туру парламентських перегонів у Франції.

“Ми ділили апельсин”

Попри реакцію у Брюсселі, схоже, зміст пропозицій Орбана до Путіна не є таємницею для лідерів Євросоюзу. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн прокоментувала марш-кидок Орбана у Москву так: “Умиротворення не зупинить Путіна. Лише єдність та рішучість прокладуть шлях до повноцінного, справедливого і сталого миру в Україні”.

“Неможливо врегулювати конфлікт, сидячи у Брюсселі”, – відповів їй Орбан.

Угорщина поінформувала нас про майбутній візит до Москви, зізнався генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, результати поїздки будуть обговорені на саміті НАТО. При цьому Столтенберг звернув особливу увагу на те, що нещодавно був із візитом у Будапешті й Орбан висловився у сенсі “Росія – порушник” і що тільки припинення бойових дій Росією може покласти край цій війні.

“Він представляє тільки Угорщину”, – зазначив генсек Альянсу.

Отже, у НАТО готові обговорювати наслідки візиту Орбана, хоча він поїхав до Москви лише як угорський прем’єр. Таким чином, відразу підвищується градус порядку денного саміту Альянсу, а саме – чи отримає Україна запрошення. Нагадаємо, днями той же Столтенберг заявив, що не вбачає загроз НАТО ані від Росії, ані від Китаю.

Дві години до короткого шляху

Віктор Орбан говорив з Путіним за зачиненими дверима більше двох годин. Зустріч була відвертою, розповів помічник чинного господаря Кремля Юрій Ушаков. Розглянули всі питання по “українській кризі”, уточнив він, а от чутки про нібито “послання від Зеленського” категорично спростував.

Відомо, що Путін висловив готовність вести переговори на базі Стамбульських домовленостей. Про це повідомив Пєсков.

На спільному прес-підході за підсумками перемовин Путін наголосив, що продовжить діалог з Орбаном, але “у Києві все ще не готові відмовитися від ідеї війни до переможного кінця”. Він припустив, що одна з причин – зникне привід для режиму воєнного стану. І зажадав не “тимчасового перемир’я”, яке можна використати, щоб перегрупуватися та переозброїтися. “Росія виступає за повне та остаточне завершення конфлікту. Умови для цього викладені у моєму виступі у МЗС. Є й й інші умови. Це предмет для розгляду у ході можливої спільної роботи”, – заявив він.

Європі дуже потрібен мир, ми вважаємо цю задачу головною для нашого головування в ЄС, зазначив у свою чергу Віктор Орбан. “Ми 2 з половиною роки живемо у тіні війни… Вона вже почала впливати на наш економічне зростання і конкурентоздатність…Мир не настане сам по собі, для цього потрібно працювати. Хотів дізнатися, який шлях до завершення війни є самим коротким. І я почув… Ми зробили перший крок і працюватимемо у цьому напрямку”, – сказав він.

Газ і ще раз газ

Коли Орбан зустрівся з Зеленським у Києві, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто обговорював з Лавровим візит прем’єра до Москви, – нагадав Gazeta.ua кандидат політичних наук Олексій Буряченко. Основна мета візиту Орбана до Києва було продемонструвати, що він здатний до перемовин і “ви зі мною півроку не матимете проблем. А тепер це треба монетизувати. Де? У Москві”, пояснив експерт. Він також нагадав, що головування Угорщини не дає Орбану важелів “ламати” порядок денний Євросоюзу. Тим паче, лідери ЄС, м’яко кажучи, вогнем дихають на адресу РФ. Тому угорський прем’єр і поспішає.

“Враховуючи всі ці позиції, не думаю, що буде проблема протистояти головуванню Угорщини. Тим паче, як превентивний захід буда підписана безпекова угода з ЄС. За це проголосували всі члени ЄС.

Скажіть, що із цим робитиме Орбан? Я мало розумію”, – резюмував він.

“Орбан прилетів до Москви, щоб показати: він – голуб миру. А також набрати більше балів як претендент на посередництво у переговорах між Україною і Росією”, – припустив голова ГО Центр спільних дій” Олег Рибачук. Експерт нагадав, що далі Орбан поїде до Азербайджану. “Деякі сигнали, що йшли з Баку, що Алієв нині ставить собі задачу бути ближчим не до ЄС, а до іншого середовища. Для Орбана важлива тема газу. Він намагається максимально нажитися на ситуації, що склалася, а потім повернутися до Угорщини і сказати, “я вам забезпечив найкращі умови”, – припустив він. При цьому, азербайджанський газ за фактом може виявитися і російським, вважає Рибачук.

Хто домовляється із ким

Є ще важливий нюанс. Віктор Орбан близький із таким політиком як Дональд Трамп. Той обіцяв завершити війну в Україні до свого приходу у Білий дім. Якраз наприкінці червня – на початку липня його оточення заговорило про черговий “мирний план”. У Києві Орбан натякав на можливість угоди між американцями і росіянами, висловив занепокоєння тим, хто у такому разі захищатиме інтереси Європи.