Кабінет міністрів ухвалив рішення про створення і належне функціонування національної системи верифікації ліків з 2D-кодуванням.
Рішення зобов’язує виробників наносити засоби безпеки на упаковку лікарського засобу. Про це повідомило Міністерство охорони здоров’я.
“Україна переходить на стандарти ЄС для забезпечення українців якісними ліками й боротьби з фальсифікатом”, – повідомило МОЗ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На медичний канабіс буде електронний рецепт
Виробники будуть зобов’язані маркувати упаковку ліків кодом з унікальним ідентифікатором.
Перед наданням споживачу лікарські засоби перевірятимуть на автентичність – вона встановлюватиметься системою наскрізної перевірки із перевіркою на рівні дистриб’юторів.
У місцях відпуску лікарський засіб скануватимуть і перевірятимуть, чи відповідає інформація на унікальному верифікаторі тій, яка внесена виробником до централізованого сховища даних. Якщо дані збігатимуться, то код на упаковці деактивуватиметься і лікарський засіб видадуть пацієнту.
Якщо інформація не збігатиметься – система видасть попередження і визначить це як надзвичайний випадок. Тоді такі ліки не видаватимуть споживачу, а їхньою перевіркою займуться компетентні органи, повідомило Міністерство охорони здоров’я.
Добровільно маркувати упаковку ліків кодом з унікальним ідентифікатором можна буде з 1 січня 2026 року, обов’язково – з 1 січня 2028 року, сказали в МОЗ.
Антибіотиками не можна вилікувати все. Ними лікують лише захворювання бактеріального походження. А ось на віруси, як-от COVID-19 або грип, ці препарати не діють, повідомило МОЗ.
Самолікування несе небезпеки для здоров’я. Через неправильне лікування можливий перехід хвороби у хронічну форму.